15. märts 1999 kell 22:00

Ukrainas ei õnnestu tootmist käivitada

Kui Soome president Martti Ahtisaari aasta tagasi Ukrainas riigivisiidil käis, siis kirjutati alla Soome ja Ukraina vahelisele 715 mln krooni suurusele garantiilepingule, mis ei ole andnud aga mingeid tulemusi. Ukraina parlament ei ole lepingut praeguseni kinnitanud ega ole kindel, kas ta seda üldse teeb. Soomlaste järelepärimistele vastatakse, et rahvusvaheliste laenude koguväärtus on juba liiga suur. Oma osa etendavad ka duuma ja valitsuse vaheline pinge, mis segab lepingute kinnitamist.

Soome Valtra ja Ukraina HTZ alustasid aasta tagasi kõnelusi Harkovis üle 160hj traktorimudeli monteerimise ja osade tootmise üle. Soomlased lootsid tänavu kevadel juba tootmist alustada, kuid ei midagi.

Parteki kontserni asetegevdirektor Carl-Gustaf Bergström mainis takistustena mitut asjaolu. Üks olulisemaid neist on korruptsioon ehk ilma ametnike määrimiseta ei edene ükski asi. Teiseks pole õnnestunud jõustada kahe riigi vahel tehtud 50 mln dollarist garantiilepingut. Ja kolmandaks ei ole ukrainlased kinnitanud presidentide allakirjutatud kavatsustelepingut, mille ülesanne on soodustada eksporti.

Autor: KL

Hetkel kuum