18. mai 1999 kell 22:00

Litsentsiga saab osta tarkvara kasutusõiguse

Tarkvara on autorikaitse objekt, mis tähendab, et ostmisel omandab ostja erinevalt enamusest ostu-müügiobjektidest lõplikult vaid andmekandjad (CD või disketid) ja käsiraamatud. Programm ise jääb tootja omandusse, ostja saab endale vaid selle tähtajatu kasutusõiguse ehk litsentsi. Kasutamise reeglid määrab kindlaks tootja.

Enamik tarkvara kasutusreegleid põhineb suhtel 1 arvuti -- 1 litsents. Maailma tarkvaratootjad on paljude oma toodete litsentsipoliitika just sellele printsiibile üles ehitanud. Iga müüdav tarkvarakarp annab ostjale mingi arvu selle toote litsentse.

Tavaliselt annab üks karp õiguse kasutada seda tarkvarapaketti ühes arvutis, aga levinud on ka näiteks mitme kasutaja pakid. Niisugusel juhul on karbi peal eraldi välja toodud selles sisalduvate litsentside arv (tavaliselt 5 või 10). Niisugune karp ei pruugi välimuselt ega sisult erineda ühe kasutaja pakist, ainukeseks erinevuseks on karbis sisalduval litsentsilepingul märgitud lubatud kasutajate arv.

Enamik tarkvaratootjaid teeb vahet erinevate kasutajagruppide vahel. Hoitakse juba olemasolevaid kliente ja meelitatakse enda poolele konkureerivate toodete kasutajaid, tehakse allahindlusi kooliõpilastele jms. Kauplustes on samast tarkvaratootest tavaliselt saadaval mitme hinnaga variante. Need ongi mõeldud eri kasutajarühmadele.

Soodushinnaga variant sisaldab kasutusõigust, mis kehtib vaid siis, kui kasutajaks on tõepoolest sellesse kasutajagruppi kuuluv isik. Näiteks kui firma ostab koolihinnaga paketi kontoris kasutamiseks, ei anna see talle tegelikult ühtegi litsentsi, sest tal ei ole õigust koolilitsentsi kasutada. Vale kasutajagrupi toote kasutamine on võrdne toote piraatkasutusega.

Tarkvaratoodete enamlevinud vormid on täisversioon, kooliversioon või versiooniuuendus. Versiooniuuendus on mõeldud sama toote legaalse vanema versiooni, konkureerivate toodete või mingite muude kindlaks määratud toodete omanikele. Versiooniuuenduse müümisel on müüjal õigus ostja käest nõuda tõendusmaterjali (litsents vms), mis tõendab tema õigust soodushinnaga toodet osta.

Uuenduste ostmisel kehtib reegel 1 vanem toode -- 1 uuendus.

Tavaliselt ei luba tootja kasutada korraga vanemat ja uuemat toote versiooni. Versiooniuuenduse litsents eraldi ei kehti -- kehtib vaid komplektis selle toote litsentsiga, mis andis õiguse uuendust osta.

Lisaks pakendatud tarkvarale, mis kindlasti sisaldab andmekandjat, saab enam kui ühe kasutusõiguse ostmisel lisalitsentse, mis ei sisalda andmekandjaid ja on selle võrra odavamad. Lisalitsentsid on tavaliselt kõigil tarkvaratoodetel.

Autor: Tiina Krevald

Hetkel kuum