Dollar kaalub euro üles

Euroopa majanduses valitseb madalkonjunktuur. See on üks põhjus, miks Itaalia otsustas alandada eelarvepuudujääki kavandatust vähem ehk 2% asemel 2,4 protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Eksperdid rõhutavad, et kui rahaliidu üks neljast suurriigist Itaalia lõdvendab eelarvedistsipliini, siis on oht, et ka teised riigid, ja eriti Saksamaa, kellel suure töötuse tõttu on raskusi mahukate säästu- ja tööturu struktuurireformide läbiviimisega, võivad samuti toimida. Areng võib libiseda halba spiraali, kus madalkonjunktuur suurendab eelarvepuudujääki, nõrgestab eurot ja raskendab Euroopa keskpangal baasintressi alandamist, mis omakorda halvendab konjunktuuri. Tagajärg oleks vähenev usaldus kogu rahaliidu vastu, mis tähendaks intresside tõusu.

Euro on oma olemasolu 5 kuu jooksul nõrgenenud dollari suhtes 11,5% ning Londoni valuutamaaklerite sõnul on ainult aja küsimus, millal see muutub dollarist odavamaks.

Ehkki dollari tugevuse üks põhjusi on USA jätkuvalt hea majanduskasv, rõhutavad asjatundjad, et kuna dollar samal ajal Jaapani jeeni ja Briti naela suhtes eriti tugevnenud ei ole, siis dollari kõrge kurss euro suhtes näitab pigem euro nõrkust, kui dollari tugevust.

Seni ei ole selge, kas Euroopa keskpank kavatseb euro kursi toetamiseks tugiostudega sekkuda või mitte. Analüütikute ennustuse kohaselt ei alusta Euroopa keskpank euro tugioste, kui Euroopa ühisraha kursilangus ei kiirene ning kuni selle kurss dollariga ei võrdsustu. Esmaspäeval nõudis Saksa suurpank Deutsche Bank, riikide keskpankadel tuleks müüa oma dollarivarusid, et peatada euro nõrgenemine dollari suhtes.

Soome asjatundjatele nõrk euro muret ei valmista. Helsingi ülikooli majandusprofessor Vesa Kanniainen arvab, et 11,5% kursi kõikumine on loomulik valuuta puhul, mis on jäetud turu meelevalda.

Euroopa ökonomistid rõhutavad, et euro nõrkus on vaid poliitikute ja imago probleem. Seevastu Euroopa majandusele mõjub nõrk euro väga hästi, aidates elavdada rahaliidu riikide majandust ja suurendades konkurentsivõimet USA ja Suurbritannia suhtes.

Nõrga euro positiivne mõju kaalub negatiivse igal juhul üles, sest kallinenud import pole oluliselt suurendanud inflatsiooni, mis aprillis oli Eurostati andmeil eurotsoonis ainult 1,1%, ütles Hollandi ABN Amro panga direktor Ewoud Schuitemaker.

Autor: ÄP

Hetkel kuum