20. juuli 1999 kell 22:00

Ettevõtete netokäive vähenes 14 protsenti

Statistikaameti teatel oli netokäibe langus tänavu esimeses kvartalis ligi kaks korda suurem kui eelmise aasta samal ajal.

Käibelangus oli kõige suurem kaubandusettevõtetes, kus käive vähenes seoses käibelangusega hulgimüügi ja vahenduskaubandusega tegelevates ettevõtetes -- ligi 3 miljardit krooni.

Suur käibelangus oli ka ehituses, kus esimese kvartali netokäive moodustas vaid 45 protsenti eelmise aasta neljanda kvartali ehituse käibest.

Töötleva tööstuse ettevõtete netokäive oli esimeses kvartalis 16 protsenti väiksem kui mullu neljandas kvartalis.

Järjepidevalt on kasvanud käive posti- ja elekterside alal. Seoses tegutsevate ettevõtete arvu kasvuga oli käibekasv kõige kiirem kinnisvaraga seotud tegevusaladel.

Ettevõtted lõpetasid esimese kvartali 993 miljoni kroonise maksustamiseelse kasumiga, mis on aastatagusest näitajast ligi poole väiksem.

Statistikaameti andmetel olid suuremad kasumitootjad suured veondus-, laondus- ja sideettevõtted.

Kasumi juurdekasv oli kõige suurem töötleva tööstuse tegevusalal, kus ettevõtted jõudsid eelmise aasta neljanda kvartali kahjumist esimese kvartali lõpuks 170 miljoni kroonisesse kasumisse.

Töötleva tööstuse kasumi juurdekasvust andsid kolmandiku suured toiduainete ja jookide tootmise ettevõtted, jäädes ise ka esimese kvartali lõpuks kahjumisse.

Tegevusalati suurim kahjum oli veetranspordi ettevõtetel, nende kahjum oli neli korda suurem kui 1998. aasta neljandas kvartalis.

Võrreldes eelmise aasta neljanda kvartaliga suurenes kahjum veel hotellide ja restoranide, kalanduse ja õhutranspordi alal.

Autor: BNS

Hetkel kuum