ÄP fototoimetus • 1. august 1999 kell 22:00

USA püüab hoiab dollarit tugevana

Et neid kahtlusi hajutada, tegi Summers turgudele avalduse, kus ta rõhutas, et Ühendriigid on huvitatud tugevast dollarist, mis oli, on ja jääb riigi poliitikaks, sest see on USAd hästi teeninud.

Kõigi aegade parimaks rahandusministriks peetud Robert Rubinit nimetatakse tugeva dollaripoliitika arhitektiks. Nüüd on USAs tärganud kahtlus, kas Summers suudab turge veenda, et Rubini kurss jätkub. USAs ilmunud viimase aja majandusuudistes on teda jõutud juba dollari nõrgenemises otseselt süüdistada.

Tugev dollar on aidanud hoida USAs inflatsiooni ja intresse madalal. Ehkki Ühendriikide väliskaubandusbilansi puudujääk oli mais rekordiline 21,34 miljardit dollarit, teatas Summers, et ta ei kavatse selle parandamiseks nõrka dollarit kasutada.

Samas leiab osa ökonomiste, et dollar peaks siiski vähehaaval nõrgenema, et ekspordihinnad alaneksid ja impordihinnad tõuseksid. Kuid nad tõdevad, et isegi sel moel võtaks kaubandusbilansi tasakaalustamine aega aastaid.

Nii Ameerika kui Euroopa analüütikud on selgelt seda meelt, et dollari viimase aja nõrgenemine ei ole seotud Ühendriikide majanduse olukorra halvenemisega. Arengusuund näitab pigem seda, et investeerijate huvi Euroopa- vastu kasvab.

Autor: ÄP

Hetkel kuum