Kristel Raesaar • 24. august 1999 kell 22:00

Hansapank sai parema reitingu kui Ühispank

«Meile on see üks viimase kuue kuu paremaid uudiseid,» ütles Hansapanga finantsdirektor Erkki Raasuke, kommenteerides panga reitingu tõusu ühe astme võrra tasemele Baa2.

«See tuli meile tõesti üllatusena,» märkis Raasuke, kelle sõnul viimane, juulis toimunud kohtumine agentuuri esindajatega jättis mulje, et reitingute parandamist ei tule.

Raasuke avaldas arvamust, et tänu endisest tugevamale reitingule õnnestub Hansapangal saada edaspidi välispankadelt laene senisest odavamalt.

Svenska Handelsbankeni maakleri Janek Moigi hinnangul võib reitingu tugevnemine kergitada Hansapanga aktsia hinda. «Usun küll, et see tõmbab ostjaid ligi,» kinnitas ta.

Moody's põhjendas reitingu tõstmist tõenäosusega, et raskes olukorras toetaks Hansapanka tema suuraktsionär Swedbank. Agentuur märgib ka, et paranenud on Hansapanga enda finantsseisund. Hoolimata sellest jättis Moody's panga finantstugevuse reitingu endisele tasemele D+ ja nentis, et Eesti praeguses majanduskliimas ei saa ükski pank sellest kõrgemat hinnet.

Ka Hansapanga lühiajaliste võlakohustuste reiting jäi muutumata, püsides tasemel Prime-3.

Moody's lisab, et reitingud võivad tulevikus tõusta, kui suureneb Swedbanki osalus pangas või kui Hansapanga ja kogu Eesti majanduslik olukord paraneb.

Ühispanga reitingud jättis Moody's samaks, ehkki parandas pikaajaliste võlakohustuste reitingu väljavaadet «stabiilselt» «positiivseks». See tähendab, et tulevikus võib praegu Baa3 tasemel püsiv reiting pigem tõusta.

Hansapangaga võrreldes on Ühispanga reitingud palli võrra madalamad. «Ühispank peab veel palju töötama riskijuhtimise ja rahastamise parandamisel,» märkis Moody's.

Ka Ühispanga puhul hindas agentuur positiivselt välismaise tuumikinvestori kaasamist Skandinaviska Enskilda Bankeni (SEB) näol. Moody's teatab, et kui SEB poleks osalust pangas omandanud, võinuks panga reiting langeda arvestades mullust kahjumit, ebapiisavat omakapitali baasi ja suuri finantseerimiskohustusi.

Hetkel kuum