Madli Zobel • 24. august 1999 kell 22:00

Teraviljatoetuste maksmine viibib

Määruse kohaselt on teraviljatoetuste maksmise lõpptähtaeg 31. august.

Talunikud kahtlustavad, et teraviljatoetuste väljamaksmise edasilükkamine eelmiselt neljapäevalt homsele on seotud tänase riigikogu erakorralisele istungiga, mille päevakorras on opositsiooni algatatud maaelu kriisi ületamise eelnõu. «Nad tahavad meile survet avaldada,» väitis anonüümseks jääda soovinud põllumees.

Põllumajandusminister Ivari Padar ütles, et otsus ei olnud poliitiline. «See oli seotud vahendite laekumisega riigikassasse,» kinnitas ta.

Põllumajanduse registrite infokeskuse direktor Toomas Murulo ütles, et keskusel kästi nimekirjad kiiresti valmis teha. Tegime tööd ka nädalavahetustel ning nimekirjad olid valmis 10. augustil toimunud teraviljatoetuste komisjoni istungiks, rääkis ta.

«Meie tegime oma töö ära,» ütles Murulo. «Kokkuleppe, et makstakse ikka 26ndal, tegid ministrid.»

Tartu Taluliidu esimees Jaan Sõrra ütles, et talunikud pidevalt helistavad ja küsivad, kuhu lubatud toetused on jäänud. «Sügistöödeks on raha vaja,» põhjendas Sõrra põllumeeste aktiivset muretsemist.

Põllumajandusministeeriumi pressiesindaja Kai Maran ütles, et tähtaeg oli põllumeestele ammu teada ja teha skandaali selle ümber, et varem ei maksta, pole mõtet.

Põllumajandusminister Padar kinnitas 17. augustil teravilja otsetoetuse suuruseks 495 krooni ja 17 senti hektari kohta.

Toetuste läbivaatamise ja väljamaksmise komisjoni ettepaneku kohaselt makstakse teraviljatoetust 7250 põllumehele, teravilja kogupinda on neil 281 317,5 hektarit. Teraviljatoetuste kogusummaks läheb 139,3 miljonit krooni.

Põllumajandusministeeriumi andmetel on enim taotlejaid Viljandi maakonnast -- 734 talunikku ja 44 äriühingut, kõige vähem Hiiumaalt -- 50 füüsilist isikut ja üks äriühing.

Isamaaliit ja Reformierakond otsustavad istungil osalemise enne selle algust täna hommikul. Mõõdukate fraktsiooni pressiesindaja ütles esmaspäeval, et riigikogu Mõõdukate fraktsiooni liikmed erakorralisel istungil ei osale.

Hetkel kuum