Madli Zobel • 29. august 1999 kell 22:00

Rootslased kiidavad Eestit

Kuidas kommenteerite Eesti valitsuse kavatsust kaotada ettevõtte tulumaks?

«Olen sellest väga huvitatud, sest meil on vaja häid näiteid. Maailm on halbu näiteid täis, näiteks pisikesi maksuparadiise, mis pole tõelised.»

Kuidas paistab Eesti maksupoliitika maksukogujale?

«Maksukogujale on see suurepärane, sest pikaajaliselt võttes saate te rohkem tulu.

Me teame seda mitmete riikide näitel, et kui vähendada makse, saab kokkuvõttes rohkem aastatulu. Inimestel on siis tugevam tahe töötada ja maksta makse. Tahe töötada ausalt.»

Soomlased heitsid ette, et sellise maksupoliitikaga ei pääse Eesti ELi. Mida arvate teie?

«Neil ei ole kitsendusi firmade maksustamisel, on vaid käibemaksu 15% alammäär. Paljud meist arvavad, et see on väljakutse Euroopale, sest see näitab, mis võib juhtuda ühes arenevas riigis.

Isiklikult arvan, et proportsionaalne üksikisiku tulumaks on väga hea. See pole kompleksne, vaid sellest on kerge aru saada ning inimene on vaba maksude planeerimisest. Kahjuks kavandavad paljud Kesk-Euroopa riigid progressiivse tulumaksu kasutusele võtmist, mida on Rootsis aastaid kritiseeritud. See oleks häbi, kui Eesti kaotaks proportsionaalse tulumaksu. Soovin, et Edgar Savisaarel ei õnnestuks senist maksukorraldust hävitada.»

Kas Rootsi valitsus on avaldanud oma ametliku seisukoha ettevõtte tulumaksu kaotamise kohta Eestis?

«Kui Rootsi valitsusel oleks mingi vastuväide sellele, oleks juba ammu lõpetatud Rootsi firmade voolamine Soome. Nad pole kunagi peatanud suurte firmade minekut Soome, sest teoreetiliselt on Rootsi maksusüsteem väga hea. Firmade jäämist riiki pole reguleeritud ja firmade väljaliikumine on juba toimunud. Vastupidi, see julgustab järgima teie eeskuju.»

Kas teie arvates tuleb nüüd Rootsi firmasid rohkem Eestisse?

«Minu arvates julgustab teie süsteem väikeseid firmasid siia tulema. Nagu ütles ka rahandusminister Siim Kallas, tootmisettevõtteid samuti. Ei tule aga ettevõtete peakorterid. Te vajate nimelt tööd, mitte kontoreid.»

On teil teada mõni konkreetne firma, kes kavatseb tootmise Eestisse tuua?

«Ei. Keegi ei tea veel tulumaksuvabastusest, sest kuigi see on otsustatud valitsuses, pole seda veel parlament teinud. Paljud ei saa aru, et Eestis on dividendid ettevõttest maksustatud, ettevõtte kasum varsti enam pole.

Proportsionaalne üksikisiku tulumaks ja ettevõtte 0% tulumaks tähendavad majanduslikku tõusu ja individuaalset vabadust.»

Hetkel kuum