ÄP fototoimetus • 14. september 1999 kell 22:00

USA pangad loovad Euroopa suurbörsi

Infotehnoloogial põhineva börsi loomise vastu on huvi tundnud Goldman Sachs, Merrill Lynch, Morgan Stanley ja J.P. Morgan. Majanduslehe Handelsblatten andmetel on selle idee autor Morgan Stanley Londoni esinduse juht sir Walter Walker.

Väidetavalt tahab selles koostöös osaleda ka Euroopa suuruselt teine pank Union Bank of Switzerland (UBS), kes aga ise on selle teate ümber lükanud. Samuti olevat Handelsblatteni andmetel asjast huvitatud Saksa suured kommertspangad, kes ei ole seda veel kinnitanud.

Investeerimispankade loodaval börsil tahetakse tehinguid teha üksnes Euroopa tähtsamate aktsiatega, mis tähendab, et see neelab endasse kõik praegused Euro-Stoxxi aktsiad. Parimal juhul tuleva aasta alguses tööd alustav börs tegutseks ainult arvutite baasil. Hiljem on kavas see ühendada ülemaailmsete turgudega.

Investeerimispangad pidavat pakkuma uut kauplemiskohta ka teistele institutsioonilistele investoritele. See mõte peaks pankadele meeldima, sest oma börsil tegutsedes hoiaksid nad palju raha kokku. Samuti paraneks nende likviidsus, sest kapitali pole enam vaja Euroopas laiali paigutada.

USA investeerimispankade sõnum on selge: Frankfurt, London ja Pariis pole suutnud koostöö süvendamisel sõnadest kaugemale minna, mis tähendab, et kapitaliturgude ühendamine pole pärast euro käibetulekut edenenud.

Esialgsete arvestuste kohaselt haaraks kavandatav Euroopa börs enda kätte ligi 80% Euroopa börside turuväärtusest. Kui Saksa suurpangad peaksid sellega ühinema, on selle osa veelgi suurem. See tähendaks, et tulevikus jääksid rahvuslikele börsidele tehingud teisejärguliste aktsiatega ning perifeersed börsid muutuksid tarbetuks.

Analüütikud tuletavad siiski meelde, et Ameerika pankadel ei ole seni midagi konkreetset ette näidata. Sest nagu on näidanud Londoni ja Frankfurdi börsi koostöökatsed, võivad ka parimad plaanid nurjuda, kui läheb lahti konkreetsete asjade otsustamiseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum