Sulev Oll • 27. september 1999 kell 22:00

Peale tina on teisigi plommivõimalusi

Tavaliselt seostub plommide ja plommimisega tina, mis identifitseeriva jäljendi jätmiseks pigistatakse kokku tangidega. Kahjuks on tina ebaefektiivne, kuna plommi on võimalik kiiresti ja jäljetult lahti võtta ja uuesti sulgeda. Samuti on tina tervisele kahjulik. Praegu kasutatakse plommides ka teisi materjale, näiteks plastmassi.

Plommid jaotatakse turvalisuse poolest kolme klassi:

- ainult identifitseerivad;

- poolbarjäärplommid, mis omavad ka vähest kaitsvat iseloomu (nailon, traat, metall);

- barjäärplommid, mis nii identifitseerivad kui pakuvad tõhusat füüsilist kaitset (tugevdatud teras või kaabel).

Plommid varustatakse tavaliselt järjestikuste numbritega. Plomme on võimalik personaliserida (firma logo) või tellida neid mitmesugustes värvitoonides, valmistada unikaalseteks vajadusteks või teha kindlaid keskkonnanõudeid arvestavaks.

Plommide kasutusala on väga lai, hõlmates transpordi ja logistika (laevandus, raudteetransport, õhutransport, laondus), tööstuse, elektri-, gaasi- ja veevarustuse, turvalisuse (kahjulikud kemikaalid, tulekustutid, mürgised jäätmed), kõrge riskiga saadetised (raha ja väärtuste transport, pangandus, konfidentsiaalsed dokumendid).

Enamik plomme on ühekordselt kasutatavad, kuid leidub ka selliseid, mida on võimalik kasutada kuni 50 000 korda. Plomme pakub Eestis firma SecuriTec.

Hetkel kuum