Kristi Malmberg • 10. oktoober 1999 kell 22:00

Hoiupankurite süüdistamine venib

Daiwa afääri uurija Tanel Samuel ütles, et süüdistuse esitamine lükkus edasi Kilbi advokaadi Aivar Pilve palvel, sest ta on praegu seotud teiste asjadega. «Lükkasime süüdistuse esitamise 19. oktoobrile,» lausus Samuel.

Samueli sõnul tuleb tõenäoliselt pikendada ka kriminaalasja eeluurimise tähtaega, mis praegu on 13. oktoober. «Loodame, et kriminaalasi jõuab veel selle aasta jooksul kohtusse,» ütles Samuel.

Uurija ei soovinud kinnitada, kas süüdistus esitatakse ebaõigete andmete esitamise paragrahvi alusel. «Ma ei saa enne süüdistuste esitamist neid kommenteerida,» märkis ta.

Tõenäoliselt esitatakse süüdistus ka Hoiupanga endistele juhtidele Olari Taalile, Priit Hallerile ning panga ekspearaamatupidajale Juta Maarile. Nimetatud isikud lõid 1997. aastal koos praeguse rahandusministeeriumi nõuniku Heino Viigi ja tollase panga juristi Marcel Vichmanniga Hoiupanga Töötajate ASi (HTAS).

Samal aastal võttis HTAS Jaapani Daiwa pangalt 219 mln krooni laenu 1,5 mln Hoiupanga aktsia ostmiseks. Laenu garanteeris Hoiupank, kuid panga juhid sellest panga omanikke ja keskpanka ei teavitanud.

Paraku ei suutnud HTAS 1997. aastal puhkenud börsikrahhi tõttu laenu tagastada ja kaotas kogu tehingusse paigutatud raha. Firma oli lisaks paigutanud omalt poolt aktsiatesse 126 mln krooni.

Asja uurib majanduspolitsei, mis peagi reorganiseeritakse ja viiakse kokku organiseeritud kuritegevuse uurimise osakonnaga. Majanduspolitseist on juba lahkunud selle kauaaegne juht Veljo Aleksandrov Eesti Energia sisekontrolli ülemaks.

Hetkel kuum