Sirje Niitra • 12 oktoober 1999

Balti Laevaremonditehas asus tuulegeneraatoreid tootma

«Oleme seadnud eesmärgiks hakata generaatoreid siin algusest peale kokku panema,» ütles laevaremonditehase peadirektor Fjodor Berman. Esialgu on sõlmimisel leping 20 masti valmistamiseks. Lepingu rahalist mahtu ei soostunud Berman avalikustama.

Katsepartii läks Saksamaale teele septembris. Läbirääkimised käivad sama kauba saatmiseks Hollandisse, Soome ja Rootsi.

Uue toodangu valmistamisele eelnes sertifitseerimine Lloyd'si registris ja peale selle vee keevitustöödele heakskiidu saamine Saksamaal. See tähendas ettevõttele ka lisakulutusi.

Bermani sõnul on tuulegeneraatorite turg suur ja nende tootmine perspektiivne äri. Paljud riigid toodavad juba kümnendiku oma elektrienergiast tuuleenergia abil.

Eesti jaoks on tuuleenergia esialgu veel kallis, kuid 5--10 aasta pärast tekib ka siin selle järele nõudmine, lausus Berman. «Elektri hind tõuseb kogu aeg ja ühel hetkel tekib hetk, kus tuulest on juba kasulikum seda toota,» leidis ta.

Eestis toodab tuulegeneraatori maste veel AS Bunib. Ettevõtte tegevjuht Vladimir Kurot?ka ütles, et tervitab konkurentsi teket. «Euroopas on vaja vähemalt tuhat sellist generaatorit ja tööd jagub kõigile,» selgitas ta. Täpsemalt keeldus ta sel teemal rääkimast, öeldes, et praegu pole õige aeg.

Vt. ka Balti Laevaremonditehase tegevusvaldkonnad ja majandusnäitajad

Hetkel kuum