Kristina Traks • 21 oktoober 1999

Juustutööstused võivad seiskuda

«Talviti oleme ikka seisnud ja teinud sel ajal remonti,» ütles Väike-Maarjas asuva OÜ Meier juhataja Elmu Evestus. «Kahjumiga pikalt toota ei saa. Tuleb kahest halvast valida parem -- kas panna tehas seisma või toota kahjumit.»

Kui piima kokkuostuhind tõuseb üle 2,70 krooni kilo, muutub juustutootmine kahjumlikuks.

Praegu maksavad tööstused piima eest keskmiselt 2,50 krooni. Ühe kilo juustu valmistamiseks kulub umbes 10 kg piima. Venemaale müües saavad tööstused praegu juustukilo eest 30--31 krooni, koduturul saab juustukilo eest 40 krooni.

Evestuse sõnul peab ta piima kokkuostuhinna tõusuga kaasa minema, sest muidu hakkavad tootjad teistele tööstustele piima müüma. «Tavaliselt oleme tehase seisanud jaanuaris, kuid sel aastal tuleb piimapuudus ja sellega kaasnev hinnatõus ilmselt varem,» lisas Evestus.

«Arutasime kokkuostuhindade tõusuga seonduvat just eile,» ütles Otepää piimaühistu juhatuse esimees Ilmar Haak. «Ühe variandina käis läbi ka tööstuse seiskamine.»

Haagi sõnul peavad juustutehased tootmise peatama, kui lastakse ohjeldamatult juustu sisse vedada ja kohaliku juustu hinda selle tõttu tõsta ei saa.

Saaremaa liha- ja piimatööstuse direktor Ahti Viilup ütles, et kolmekroonise piima kokkuostuhinna juures ei tasu juustutootmine enam ära.

ASi Võru Juust pressiesindaja Toomas Kelt rääkis, et praegu pole tööstuse seiskamist veel ette näha. «Kui tootmine muutub kahjumlikuks, pole mõtet toota,» ütles Kelt. «Samas on näha, et talvel tuleb Venemaal juustupuudus kätte ja siis võib juustu hind veidi tõusta.»

Eestis toodetakse aastas umbes 11 000 tonni juustu kümmekonnas ettevõttes.

Vt. ka Piima kallinemine muudab juustutootmise mõttetuks

Hetkel kuum