Madli Zobel • 25. oktoober 1999 kell 22:00

Sügiskülmad toovad ravimitemüüjaile raha

Ravimite müügikäive Eestis ulatub sel aastal miljardi kroonini, mida on kahesaja miljoni krooni võrra rohkem kui eelmisel aastal. Tänu sel sügisel varakult alanud paragripilainele ja külmetushaigustele on apteekide läbimüük praegu hea.

«Nii kui lapsed on kuu aega koolis käinud, hakatakse rohkem külmetus- ja nohurohtu ostma,» rääkis Magdaleena apteegi omanik Maret Mutle. Üks populaarsemaid müügiartikleid mitteretseptiravimite osas on kohapeal valmistatav 9kroonine nohusalv, mida tehakse Mutle sõnul kaks laari päevas, kokku 60 purki. Magdaleena apteegi päevakäive on 32 000 krooni, enim ostetakse Tylenoli, Goldrexi, Paracetamoli ja Aspirini.

Keskhaigekassa tervishoiuosakonna juhataja asetäitja Kadi Lambot ütles, et võrreldes eelmise aastaga on haigekassa kompenseeritavate soodusravimite osa suurenenud. Lamboti sõnul sai ravikindlustuseelarvesse ravimite hüvituseks mõeldud 280 miljonit krooni otsa eelmisel nädalal. Täna arutab valitsus ravikindlustuseelarve muudatust, millega raviteenuste arvelt võetakse ära 100 miljonit soodusravimite hüvitamiseks.

Pasteur Mérieux Connaught gripivaktsiini meditsiiniesindaja Sven Tarum ütles, et kuigi september oli ilus ja soe ning müük ei läinud hästi käima, on oktoobris 10 000 doosi ostetud. Laos on doosi müügihind 64 krooni.

«Ühe doosi hind on umbes 100 krooni, sel aastal oleme ligi 500 doosi ostnud,» ütles Elcoteq Tallinn ASi arst Oivo Rein. «Vaktsineeritud on umbes veerand töötajaskonnast. Sotsiaalmajanduslikult oleks epideemia leviku tõkestamiseks kollektiivis efektiivne umbes 70% vaktsineerimine,» selgitas ta.

Tallinna Tõnismäe apteegi juhataja Kiiri Vasara sõnutsi pole täheldada, et oleks toimunud järsk ravimimüügi kasv. «Mingil määral ikka, sest sügisel külmetushaigusi esineb,» rääkis Vasar. «Nohuvastaseid aerosoole ja tablette ostetakse küll.» Tõnismäe apteegi päevakäive haigekassa hüvitatud ravimiteta on 40 000 krooni päevas. Enim ostetakse külmetuse vastu aitavat Tylenol Cold'i, nohu vastu Xymelini tooteid ja Coldrexi.

Tartu Kastani apteegi juhataja Evelin Sarap ütles, et Tartus ei anna sügisene gripilaine end eriti tunda, käive on kasvanud peamiselt ravimite hinnatõusu tõttu. Kolme aasta jooksul on ravimite hinnad tema sõnul tõusnud 40%, viimase aasta jooksul 10%.

Mullu ostis üks inimene ravimeid keskmiselt 570 krooni eest. Tänavu võib see summa tõusta 600 kroonini.

Hetkel kuum