ÄP fototoimetus • 7. november 1999 kell 22:00

ECB ei petnud turge

Euroopa Keskpanga nõukogu tegi nii, nagu selle liikmed olid viimastel nädalatel mõista andnud: tõstis esmakordselt oma olemasolu 10 kuu jooksul keskset, refinantseerimis- ehk repomäära 0,5% võrra, mille järel see on 3% ehk taas aprilli tasemel. ECB presidendi Wim Duisenbergi sõnul oleks väiksem intressitõstmine jätnud turu ebakindlaks. «Kui oleksime tõstnud ainult 0,25 protsendipunkti võrra, oleks see tekitanud turgudel ootusi ja spekulatsioone, mida me ei soovinud.» Mingil määral mõjutas keskpanga otsust ka kartus sajandivahetuse arvutiprobleemi ees.

Et ECB toimis õigesti, näitab asjaolu, et nii intressi- kui ka aktsiaturg võtsid keskpanga otsuse rahulikult vastu.

Euroopa Keskpank tõstis ka ülejäänut kaht keskset intressimäära -- keskpanga laenuintressi neljale ja hoiuseintressi kahele protsendile.

ECB presidendi sõnul on Euroopa majanduse olukord kevadega võrreldes tunduvalt muutunud paremuse suunas. Kui aprillis oli keskpank majanduse ergutamiseks sunnitud baasintresse 0,5% alandama, siis nüüd oli enamikus eurotsooni riikides piisavalt tugev majanduskasv, mida inflatsiooni ohjeldamist silmas pidav intressitõstmine ei tohiks keskpanga arvates ohustada.

Osa kriitikuid peab intressitõstmist siiski enneaegseks. «Mitmes riigis, nagu Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia, oleks konjunktuur veelgi paranenud, kui intressid poleks nii aegsasti tõusnud,» arvas üks Frankfurdi analüütik.

Euroopa Keskpank vaidleb sellele vastu, väites, et intressitõus toetab majanduskasvu pikemas perspektiivis ega ohusta sügisel alanud Saksamaa ja Itaalia soodsat majandusarengut. Inflatsiooni ohjeldamisel on otsustav tähtsus püsiva majanduskasvu ja parema hõive tagamisel. Kuid need sõltuvad oluliselt sellest, kuidas Euroopa tööturul suudetakse ellu viia hädavajalikke struktuurimuudatusi.

Duisenbergi sõnul pole Euroopa saavutanud veel niisugust majanduse arengut nagu USA, kus majandus kasvab ilma inflatsiooni kiirendamata. Euroopas on tootlikkus veel liiga väike ja tööturg liiga jäik.

Keskpanga president nimetas intressi tõstmise otsust näiteks selle kohta, et ECB-l on õnnestunud muuta oma poliitikat läbipaistvamaks ja etteaimatavaks. «Ainult sel moel suudame võita turgude usalduse,» kinnitas ta.

Autor: ÄP

Hetkel kuum