9. november 1999 kell 22:00

Parketilihvijate valik on lai

Parkett- ja puitpõranda lihvimiseks pakuvad tööriistarendifirmad lint-, ketas- ja trummellihvmasinaid ning lisaks äärelihvijaid, millega töödeldakse suuremale masinale kättesaamatuid kohti -- servi, radiaatorialuseid jm.

Vana põranda puhul peab A.A. Tööriistalaenutuse juhataja Alvar Asi efektiivseimaks trummellihvmasinaid, millega saab eemaldada nii vana värvi kui ka lakki ja teha lõppviimistlust. Tema sõnul on ketaslihvijad vana laki ja värvi mahalihvimisel vähemtõhusad, kuid uue põranda lihvimiseks ideaalsed.

Ehitustööriista tegevdirektor Peter Lind selgitab, et ketaslihvmasinad on enamasti mõeldud betoonpõrandate lihvimiseks, kuid liivapaberist alust kasutades rakendatakse neid edukalt ka normaalsema parkettpõranda lihvimisel või viimasel lõpplihvimisel.

Parketilihvmasinad maksavad uuena sõltuvalt masina tüübist ca 19 000--65 000 krooni ja kasutatuna 5 000--25 000 krooni.

Ehitustööriista juhataja Antti Kase sõnul on valdav enamik parketilihvmasina rentijaid eraehitajad, kellel jätkub lihvimisega probleeme. «Tihti soovitakse väga halvast põrandast saada väga head ja kui see ei õnnestu, siis aetakse kõik masina süüks. Head põrandat suudab teha aga vaid proff.»

Peter Linnu sõnul instrueeritakse masina rentijat põhjalikult, kuid enne põranda lihvima asumist tuleks igal algajal silmas pidada, et ca 5% inimestest ei tule suhteliselt võimsa põrandalihvmasinaga töötamisega toime ja võivad põranda ära rikkuda.

Alvar Asi möönab, et algselt võib ketaslihvija käsitlemine probleem olla, kuid pärast kohapeal nõustamist ja proovilihvimist on lihvija käsitlemine tunduvalt kergem.

Eelneva töökogemuse puudumine tingib Antti Kase sõnul enamiku ketaslihvija mehaanilistest purunemistest. Lihvimistööde sagedamate probleemidena nimetab ta põrandanaelu, mis lõhuvad parketilihvija kumme ning rull-lihvijale tihti halvasti kinnitatud paberit, mis põhjustab trumlikummi purunemist.

Alvar Asi hoiatab, et trummellihvijat ei tohi ühe koha peale töötama jätta, sest tagajärg on põrandalohk, mida on hiljem raske välja saada.

Jat-Grupi juhatajale Andres Valderile teeb muret lihvmasina sagedane lisaraskusega koormamine põranda lihvimise kiirendamiseks, mille tagajärjel põleb mootor sisse.

Lihvmasina rentimisel peaks rentija huvi tundma tolmukoguja vastu. Seadmetele tuleb juurde osta vastava masina tööks vajalikud lihvpaberid.

Vt. ka tabel:Parketilihvmasinate rendihindade võrdlus

Autor: Imbi E. Kaljuste

Hetkel kuum