Väinu Rozental • 16. november 1999 kell 22:00

Piimatootjad täpsustavad müüdavaid koguseid

Tartu Taluliidu esimees Jaan Sõrra ütles eilsel piimatootjate esindajate koosolekul, et täna suudaksid nad tagada 347 tonni piima päevas. «Kahe nädala pärast, kui läheme taas Lactoga läbi rääkima, peab meil võimalik piimakogus selge olema,» lisas Sõrra.

Eelmisel reedel leppisid koondunud piimatootjate ja ASi Lacto esindajad kokku, et Lacto ostab järgmisel aastal toorpiima keskmise kilohinnaga 3,3 krooni, kui neile suudetakse talvel müüa minimaalselt 400 tonni ja suvel 550 tonni piima päevas. Kuna piimatootjad nii suurt kogust kokku ei saanud, nõustus Lacto maksma 300 tonni piima eest päevas kolm krooni kilo pealt.

Piimatootjate esindajate kokkusaamise ühe initsiaatori, Põlva Tootjate Liidu juhataja Toomas Pauri kinnitusel on vajalik piimakogus tegelikult olemas. «Paljudel piimatootjatel on ahvatlus meiega ühineda, kuid neid seovad esialgu veel liisingud ja muud lepped erinevate piimatöötlejatega,» selgitas Paur.

Jaan Sõrra sõnul ei saa välistada sellel talvel olulist toorpiima kokkuostuhinna tõusu, kui piimatööstused üritavad üksteist üle trumbata. «Meie ülesanne on teha ka väikesele piimatootjale selgeks, et tal on kasulikum saada piimakilo eest keskmiselt 3,3 krooni aastas kui vaid talvekuudel 3,5 krooni,» ütles Sõrra.

Piimatootjate andmetel kujuneb selle aasta keskmiseks toorpiima hinnaks ainult 1,93 krooni kilo.

Ida-Virumaa tootjate esindaja, ühistu Jõhvi Piim juhatuse esimees Kalju Metsalu avaldas eilsel koosolekul kahtlust kogu toorpiima müügis Lactole. Ta tuletas meelde, kuidas Tallinna Piimatööstus sattus liiga suure laenukoormuse tõttu raskustesse.

Lacto on saanud Hansapangalt uue piimatööstuse rajamiseks 200 miljonit krooni laenu.

Hetkel kuum