Madli Zobel • 9 detsember 1999

Kartulitootjad lõid ühisrinde

Kuigi Audervalle lasi talunikel kinni maksta ka pakendivõrgud, pole 97 000 krooni võrkude tarnijale üle kantud. Lisaks on maksmata transporditasu kartuli vedamise eest.

Audervalle juhina tegutsenud Toomas Ellisaar volitas novembri lõpus firmat juhtima Pärnumaa ettevõtja Väino Estneri. «Mina tulin otsima, kuhu mu tuttavate kartuliraha on jäänud,» täpsustas Estner. «Aga pangakontodele mul volitusi pole.»

Ellisaar müüs oma sõnul kartulid OÜ-le Relaform. Kui kolmanda osamakse tähtaeg oli möödunud ja Relaformilt raha laekuma ei hakanud, jättis Ellisaar umbes 200 tonni kartuleid edasi andmata.

Väidetavalt on need kartulid praegu Liiva laos ning ladu ei anna neid välja, kuna rent on maksmata. «Täna lähen Liivale uurima,» ütles Estner. «Kartul on siiski kiiresti riknev kaup.»

MTÜ Eesti Kartul juhataja Kalle Hamburg ütles, et kartuli kogusaak Eestis on 350 000 tonni, millest läheb maha seemne- ja praakkartul, söögiks tarbitakse u 150 000 tonni. «Ei saa öelda, et 1000 tonni on vähe,» selgitas Hamburg. «Keskturul müüakse seda kartulit praegu 1,30 kr/kg, turu solkimise seisukohalt on efekt vähemalt pooleaastane.»

Hetkel kuum