Kaja Koovit • 20. detsember 1999 kell 22:00

Ühispank loobus Läti Päikesepangast

Äripäeva andmetel tegi Lätis registreeritud ja Ameerika kapitalil põhinev Citadel Grupp Ühispangale pakkumuse, kus nõustus maksma Saules Panga (saules -- «päike» läti k) eest 15 mln dollarit ehk 230 miljonit krooni. Saulese omakapital eelmise aasta lõpu seisuga oli 5,19 mln latti ehk 136 mln Eesti krooni. Dollarites on see ligi 9 mln dollarit.

«Ma ei saa tehingu hinda kommenteerida, sest oleme börsiettevõte ja informatsioon peab jõudma kõigi investoriteni üheaegselt,» ütles Ühispanga president Ain Hanschmidt vastuseks küsimusele, kas Ernesto Preatoni poolt Saulese Panga eest makstud hind jäi alla- või ülespoole 15 mln dollari ehk 230 mln krooni.

Ernesto Preatoniga ei õnnestunud Äripäeval eile ühendust saada.

Ühispanga suuromaniku Svenska Enskilda Bankeni esindaja SEB Baltic Holdingsi juhataja Mats Kjaer kinnitas eile, et Ühispank ei ole teda veel tehingu hinnast informeerinud. Kjaer lisas, et ei oska kommenteerida, kas Saulesel oli ka teisi soovijaid.

Hanschmidt lisas, et osaluste müümine on suhteliselt keeruline protsess ning ka Ernesto Preatoniga allkirjastatud leping hakkab kehtima pärast Läti keskpangalt heakskiidu saamist. Hanschmidti sõnul on sellekohane taotlus Läti Pangale esitatud, seaduse kohaselt on keskpangal aega otsustada 30 päeva.

«Oleme alati rääkinud, et tahame keskenduda koduturule,» lausus Ühispanga president Ain Hanschmidt põhjenduseks, miks loobuti osalusest Saulese Pangas.

«Ühispank keskendub edaspidi oma põhitegevusele ehk jaepangandusele, investeerimispangandusele ja elukindlustusele,» lisas Hanschmidt.

Hanschmidti sõnul ei loobu Ühispank tegevusest Venemaal, sest seal ei ole Rootsi pangal osalusi.

Kjaer lausus, et kolmes Balti riigis tegutsevad Svenska Enskilda Bankeni osalusega pangad peaksid opereerima koduturul ja olema suunatud selle riigi klientidele. Kjaeri sõnul on Saulesel palju mitteresidentidest kliente, mistõttu SEB ei olnud huvitatud panga liitmisest Läti Unibankaga.

Analüütikute sõnul on Saulese müük Ühispangale positiivne ja võimaldab pangal keskenduda põhitegevusele ning suunata oma tegevus koduturule ja suurendada efektiivsust. «Tehing muudab Ühispanga struktuuri läbipaistvamaks,» lausus Suprema analüütik Paavo Põld. Põld lisas, et Saulese Panga müük ei tohiks Ühispanga aktsionäre oluliselt mõjutada, sest Lätist ei tulnud märkimisväärset kontserni kasumiosa.

Saules Banka kuulus Ühispanga kontserni alates eelmisest aastast, pärast Ühispanga ja Tallinna Panga ühinemist. Panga peamine sihtgrupp on väike- ja keskmised ettevõtted ning erakliendid. Pank on tugev ennekõike elektrooniliste teenuste vallas, pangal on ligi 70 000 kaardiklienti.

Hetkel kuum