Ülo Toomsalu • 8. märts 2000 kell 6:43

Riigikogu patiseisu hind 2 miljonit

Patiseisus riigikogu kulutas Saksamaale ümberasujatele vara tagastamist arutades tühjalt 30 istungitundi ja üle kahe miljoni krooni, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kolme nädala eest alanud tagastamiseelnõu arutelu sai ajutise lahenduse alles eile hommikul.

Nädal tagasi saavutatud valitsusliidu ja opositsiooni kompromissi tulemusel katkestas majanduskomisjon eelnõu lugemise.

Opositsioon võttis eelnõu seadustamise takistamiseks 16. veebruari õhtul kasutusele venitamistaktika ja jätkas seda veel kolmel istungipäeval ja kahel ööl. Riigikogu liikmed istusid seetõttu tulutult koos ligi kaks töönädalat.

'Sellel ajal, kui riigikogu tühikäigul töötas, ei kulunud raha kõige õigemini,' ütles riigikogu kantselei direktor Heiki Sibul. Vastasseisu hinnaks kujunes 2,1 miljonit krooni, sest parlamendi üks töötund maksab keskmiselt 70 000 krooni.

Ühe istungipäeva hinnaks loetakse 500 000 krooni. See summa jaguneb Sibula sõnul peamiselt riigikogu liikmete ja riigikogu ametnike palkade vahel.

Õhtul pärast kella kuut toimuv iga riigikogu täiskogu istungitund läheb täiendavalt maksma 2000 krooni. Öise parlamendiarutelu teevad kallimaks ametnike lisatasud ning elektri- ja küttekulud.

Sibula sõnul on samas opositsioonierakondadel õigus oma poliitika elluviimisel rakendada blokeerimisvõtteid. 'Obstruktsionism on kindlasti relv opositsiooni käes ja mina ametnikuna ei saa siin hinnangut anda, kas see on riigi huvides,' lisas ta.

Üle poole kuu väldanud koalitsiooni ja opositsiooni vastasseis oli riigikogu ajaloo pikim. 'See kestis seni, kuni riigikogu juhatus suutis selle lõpetada. Selleks pidi päris palju tööd tegema,' sõnas Sibul.

Riigikogu esimehe Toomas Savi eestvõttel leppisid koalitsiooni- ja opositsioonijuhid veebruari viimasel päeval kokku, et koalitsioon nõustub eelnõu katkestamisega, kui opositsioon lõpetab vaheaegade võtmise. Eelnõu sisulise külje osas vastaspoole vaated seni lähenenud ei ole.

Hetkel kuum