Kristel Raesaar • 8. mai 2000 kell 10:13

Kui kaua võib aega minna Eesti liitumiseks Euroopa majandusühendusega?

Kui pikk võib olla Eesti tegelik integreerumisprotsess ERM-iga? Ilmselt on liitumiste jadas kõige pikema toimega Majandustsüklite ühtlustamine. Millised tegurid mõjutavad tänasel päeval Eesti majandustsüklite kujunemist kõige enam ?

ERM-2 ühinemine võib pärast Euroopa Liiduga liitumist olla isegi suhteliselt kiire protsess. Eelkõige sõltub see muidugi meie endi tahtest ja ka Euroopa poole veendumusest, et praegust vahetuskursipoliitikat 'tasub' ka neil kaitsta. Seni pole see suuri probleeme tekitanud.

Pikemaks kujuneb ilmselt aga ühisraha kasutuselevõtu protsess, sest see sõltub juba nn Maastrichti kriteeriumide täitmisest. Viimased sõltuvad aga tõepoolest tänase seisuga peamiselt Eesti majanduse ühildumiskiirusest Euroopa majanduste suunas. Rõhutaks, et tegemist ei ole lihtsalt siiski mitte majandustsüklite ühildamisega, vaid eelkõige minimaalse ühildumistaseme saavutamisega majanduses tervikuna.

Selle liikumise ajahorisontide suhtes on erinevaid nägemusi. Eriti viimastel aastatel on hakatud soodsate inflatsiooniarengute toel mõtlema, et see ühildumine võib ka kiiremini toimuda, kui varasemalt arvati. Siiski tasub toonitada, et tänase seisuga ei ole niivõrd probleem formaalsete kriteeriumide täitmine, vaid majanduse struktuuri edasine moderniseerimine ning taseme saavutamine, mis ka meie tulevastele partneritele usaldusväärne tunduks.

Hetkel kuum