Raimo Ülavere • 25. mai 2000 kell 14:27

Eesti üliõpilane surutakse mustale tarkvaraturule

Eesti üliõpilastele müüdava tarkvara hinnad on juba praegu kõrgemad kui Soomes, masspiraatlus Eestis johtub tarkvara kättesaamatusest, kirjutab homses Äripäevas TÜ filoloogia magistrant Sander Liivak.

Lühendatult homme ilmuvast kommentaarist: Helsingi üliõpilasel pole mustale turule asja. Ta üliõpilane pääseb magnetvõtmega ööpäev läbi 'arvutijaama'. Kes üüratu üüri ja mobiiliarve kiuste arvuti eraomandit eelistab, saab seaduslikku softi kuni 85% soodsamalt.

Tudengilitsents, mida võivad taotleda ka õpetajad, on personaalne, eluaegne ja võõrandamatu. Coreli CD saab kätte kohe (CorelDraw 9 maksab 400 marka), Microsoftile meeldib ostjat kiusata: karbis on tellimisplank, mis tuleb saata täidetult, koos tõendiga õppemaksu tasumise kohta MSile. Et Põhjamaades on haridus tasuta, piisab ka õppeasutuse pitserist või mõne vastutava isiku allkirjast. Mõned hinnad: Windows 2000 - 395 mk, Office 2000 Professional - 795 mk, Office 2000 Premium - 995 mk, Visual Studio Professional 6.0 - 695 mk. Plaadid saadetakse postiga koju kolme nädala jooksul.

Soome tudengi õigused ei ole ideaalsed. Ameerikas võiks ta kampuslitsentsi raames saada tarkvara tasuta või andmekandja hinnaga. Tegelikult oleks see koos õppemaksuga juba kinni makstud.

Soome keskmine brutokuupalk on 30 000, Eestis 4500 krooni. Meie (üli)õpilased ja õpetajad võivad osta haridusasutuste litsentse. Hinnad kappavad kiiresti ülesmäge: paari aasta eest sai Office"i 1600 krooniga, tänavu 23. mail maksis Office 2000 Professional EST EDU Baltic Computer Systemsis 3730 kr. Soomes maksab sama pakett umbes 2000 kr. Kas selleks, et mõistliku hinnaga seaduslikku tarkvara osta, peab minema välismaale õppima?

Hetkel kuum