ÄP fototoimetus • 18. juuni 2000 kell 22:00

Tuumaenergiale teine ?ei?

Saksamaa valitsus ja energiafirmad jõudsid eelmisel nädalal pärast poolteist aastat kestnud ägedaid vaidlusi kokkuleppele, et pärast üleminekuaega suletakse kõik tuumareaktorid. Kompromisslahenduse kohaselt saavad reaktorid toota veel 2623 miljardit kilovatt-tundi elektrienergiat, mis tähendab, et nende tööeaks kujuneb keskmiselt 32 aastat. Valitsus oli taotlenud, et jaamad tuleb sulgeda 30 aastaga, ja energiafirmad olid nõudnud sulgemiseks 35 aastat.

Saksa vanim, Obrigheimi tuumajaam valmis 1968 ja uusim, Neckarwestheim võeti kasutusele 1989. aastal. Lihtsa arvestuse kohaselt peaks Obrigheim kinni pandama tänavu (tegelikult 2002) ja Neckarwestheim aastal 2021, kuid arvepidamine on siiski veidi keerulisem. Nii said energiafirmad õiguse jagada elektrikvoote tuumajaamade vahel, mis tähendab, et osa reaktoreid töötavad kauem ja osa vähem kui 32 aastat.

Tuumajaamade sulgemise otsus oli nii roheliste kui sotsiaaldemokraatide valimisprogrammis. Eriti suur poliitiline võit peaks see olema rohelistele, kellele tuumaenergiavastasus oli 20 aastat tagasi erakonna loomisel põhiline ühendav eesmärk. Kuid osa roheliste liidreid peab sulgemisaega liiga pikaks ja ütles leppe toetamisest lahti. Juuni lõpus pannakse tuumaenergiaotsus roheliste parteikongressil hääletusele. Kui see tagasi lükatakse, siis tähendaks see roheliste lahkumist valitsusest ja valitsuskriisi.

Saksamaa suurimate energiafirmade Veba ja Viagi juhid Ulrich Hartmann ja Wilhelm Simson avaldasid kahetsust tuumaenergiast lahtiütlemise puhul ja rõhutasid, et see on eelkõige poliitiline otsus.

Tuumajaamad katavad kolmandiku Saksamaa energiavajadusest. Seni pole selge, mil moel see kavatsetakse korvata, alternatiivide otsingud alles algavad. Üleminekuajal tuleb Saksamaal ilmselt elektrit osta Prantsusmaalt ja Hollandist.

Opositsioonis olevad kristlikud demokraadid on lubanud 2002. a parlamendivalimiste võitmise korral selle otsuse tühistada.

Autor: ÄP

Hetkel kuum