ÄP fototoimetus • 16. oktoober 2000 kell 22:00

Chevron võtab Texaco üle

Aktsiavahetuse teel toimuva tehingu maksumus on 35 miljardit dollarit, millega Chevroni aktsionärid saavad uues firmas 61 ja Texaco aktsionärid 39. Uue firma nimeks saab Chevron Texaco.

Tehinguga loodab Chevron, mis on suuruselt USA teine naftakompanii ning maailmas hetkel viies, saada konkurentsis maailma suurimate naftakompaniide vastu paremat positsiooni.

Chevron plaanib kulusid kärpida 1,2 mld dollari võrra, millest osa tuleb 4000 töökoha koondamisest kokku 57 000 töötajaga hiidkontsernis.

Ühendatud firma naftareservide suurus on 11,2 miljardit barrelit ning päevane toodang 2,7 mln barrelit, mis asetab ta maailmas 4. kohale Exxon Mobili, Shelli ja BP Amoco järel. Kompaniil on naftaluure- ja tootmisvõimused Lääne-Aafrikas, Kaspia regioonis ja Ladina Ameerikas.

Tehing pälvib tõenäoliselt terava kriitika nii USA tarbijatelt kui poliitikutelt, kelle sõnul firmade ühendamine vähendab konkurentsi ning tõstab naftasaaduste hinda.

Chevron ja Texaco rõhutavad aga, et uus kompanii on USA kapitali käes, samas kui viimastes liitudes on enamik USA naftafirmasid alla neelatud välismaiste rivaalide poolt.

Energiapoliitika on kesksel kohal ka USA presidendivalimiste kampaanias. Al Gore süüdistab George W. Bushi kuulumises ?Suure Nafta? leeri, mis lõikab tarbijate arvel kasu praegustest kõrgetest kütusehindadest. Bush omakorda ründab USA viimast valitsust, mille ajal USA naftareservid on läinud välisfirmade kätte.

Autor: ÄP

Hetkel kuum