Mängime tööstressi arvutiga maha

24. jaanuar 2001, 00:00

Mõõdukas närvipinge on tööl mitte üksnes vältimatu, vaid koguni soovitav, sest see sunnib end mobiliseerima ning oma võimed mängu panema. Vahel on aga siiski kasulikum aeg hetkeks maha võtta ning veidi puhata, kas või arvutimänge mängides. Millised mängud sobivad tööl stressi ja pinge leevendamiseks?

Lihtsaima valiku arvutimängudest leiab iga Windowsi kasutaja oma arvutist. Menüü Start>Programs>Acessories> Games alt leiab valiku lihtsamaid mänge (Minesweeper, Hearts, Freecell), nende mängude eeliseks on eelkõige lihtsus, samuti kerge kättesaadavus, isegi internetti pole vaja.

Juhul kui arvutis olevad mängud teid ei rahulda, on võimalus leida internetist nn online-mänge. Nende eelis on see, et neid pole tarvis arvutisse salvestada, piisab vaid sobiva mängu internetiaadressi leidmisest. Kõige kiiremini satub online-mängudele eelkõige internetiportaalide kaudu. Kolmas võimalus arvutimänge leida ja mängida on laadida neid arvutisse mõnelt koduleheküljelt või siis osta spetsiaalselt poest.

Mängude valik on praktiliselt piiramatu, valik on pigem piiratud kasutusel oleva arvuti, vaba aja hulga ning mängija enda soovidega ? alates malest ja lõpetades uusimate arvutimängudega. Paljude mängude puhul on võimalik mängida neid interneti kaudu hoopis teises kohas töötava sõbraga.

Näiteks chess.ok.ee võimaldab soovijatel mängida reaalajas malet, www.raadioring.ee/rulett.html aga hoopis kulutada virtuaalseid dollareid ruletilaua taga.

Arvuti kaudu võib ka piinata oma stressi tekitavat ülemust. Mõned kuud tagasi Eesti arvutivõrkudes levinud mäng nimega ?Voodo boss? võimaldas abitult maas lebavat bossi torkida nõeltega, kõrvetada tulega, piinata happega ning kõige lõpuks ka sipelgatega. Erinevalt päriselust võib seda mängida piiramatu arv kordi

Vahel mängitakse tööl ka õelaid mänge, mis maandavad mängija stressi kaastöötajates stressi tekitamisega. Kommentaar tundmatuks jääda soovivalt arvutikasutajalt: ?Mina mängin tööjuures tavaliselt Microsoft Excelit. See tähendab, et võtan tabeli, teen kõik ruudud mustaks, mis saadaval on ja siis panen maksimaalselt suure fondi. Tulemuse suunan printerisse, siis hea vaadata kuidas IT-mees kinnijooksnud võrku lahti kammib.?

30aastase ajakirjaniku Toomase sõnul mängib ta tööl arvutimänge just seepärast, et täita tööl tahes ja tahtmata tekkivat vaba aega. ?Reaalselt ei ole see võimalik, et inimene tegeleb iga päev kaheksa tundi, ja nii päevast päeva, ainult tööga,? leiab ta. ?Ikka tekib mingeid auke, mida täidetakse kas sõprade ja sõbrannadega juttu ajades, jututoas viibides või siis mängides.?

Toomase lemmikud on kõikvõimalikud strateegiamängud, näiteks ?Civilization?, ?Age of Empire?, ?Cossacks. European Wars?. ?Need pole lihtsalt tapmine ja tagaajamine, vaid võimaldavad ka intellektuaalset pinget,? leiab ta.

Tööl saab arvutiga mängida ka pärast tööaja lõppu. Viljo Jõela sidefirmast KPNQwest Estonia mängib pärast ametliku tööaja lõppu töökaaslastega võrgu kaudu tavaliselt strateegiamänge. ?Praegu on meil käsil ?Rainbow six?, vahel aga mängime ka strateegiamänge,? sõnab Jõela. ?Seda aga, et keegi tööajal oleks mänginud, ei ole mul ette tulnud,? lisab ta. Inimene inimese vastu mängimist eelistatakse just seetõttu, et arvutist vastasega mängimine ei paku nii palju pinget.

ASi ABB IT-juht Andres Kaldma tööl aga arvutimänge ei mängi. Lihtsalt pole selleks aega, lausub ta, lisades, et soovi korral saab ta arvutimänge pigem mängida kodus. Tööl tekkivate pingete leevendamiseks käib ta pärast tööd koos sõpradega pubis. ?Eriti tähtis on siis, et sõbrad, kellega välja minnakse, poleks sama ala inimesed,? toob ta välja olulise nüansi. ?Muidu kisub kohe tööjutuks ja see pole enam lõõgastumine,? leiab Kaldma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing