Kas tarbijahindade nii suur muutus tuli üllatusena?

09. veebruar 2001, 00:00

Ootasime, et hinnad tõusevad jaanuaris veidi vähem. Ei uskunud, et elektrihinna tõus suurendab eluasemekulutusi ligi viis protsenti. Kuigi esimese kvartali hinnatõus võiks olla suurusjärgus 6%, peaks edaspidi hinnatõus pidurduma ja aasta keskmiseks tarbijahinnaindeksi muutuseks ootame endiselt 5 protsenti.

Juhul kui maailmamajanduses toimub oodatust suurem jahenemine, võib hinnatõus Eestis jääda oodatust väiksemaks. Kui majandus jahtub oodatust kiiremini, siis tarbijahinnaindeksit see tõsta küll ei saa. (ÄP, 08.02)

Arvestades elektri ja toidukaupade hinna tõusu ei oleks imestanud, kui jaanuarikuine hinnatõus oleks olnud isegi kõrgem. Elektrienergia hinna tõusu mõju võib avalduda tarbijahindade tõusus veel 3?4 kuu kuni poole aasta jooksul.

Selle aasta kokkuvõttes peaks keskmine hinnatõus jääma 4,8?5% tasemele. (ÄP, 08.02)

1,3% oli väga suur hüpe ja see jääb loodetavasti sellel aastal löömata. Järgnevatel kuudel on THI muutus poole protsendi ümber. Aasta keskmiseks võib ennustada tulemust üle 5%.

Praegu on märgata inflatsioonilist survet, mis lubab ennustada mittereguleeritavate hindade suhteliselt suurt tõusu kogu aasta jooksul. Samas on administratiivsed mõjurid alati väga olulised olnud. Tegemist on eelmise aasta keskel alguse saanud trendi jätkumisega. Elekter on tihti hinnatõusu põhjuseks olnud. (EPL, 08.02)

Jaanuaris kallinesid kaubad ja teenused võrreldes eelmise aasta detsembriga keskmiselt 1,3%, mis on ühe kuu arvestuses viimaste aastate kõrgeim kasv. Hinnatõusu pidurdasid veidi mootorikütuste 3,7 ja kohustusliku liikluskindlustuse 17,8%-line odavnemine.

Aasta alguse hüppelise hinnatõusu üks peamine põhjus oli elektrienergia kallinemine ? pool hinnatõusust tuli elektri kallinemisest. Elektri keskmine hinnatõus, mis oli erinevate hinnapakettide tõttu väga raskesti mõõdetav, ulatus 24 protsendini.

Telefonituru avanemisest ning telekomifirmade paljureklaamitud kaugekõnede hinna langusest hoolimata kallinesid elanike sidekulud jaanuaris 1,3%. Mitmed jõulusoodustused lõppesid lihtsalt otsa, reklaamitud hinnalanguste mõju võib avalduda alles veebruaris. (PM, 08.02.)

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing