Mobiilivaraste hea põli lõpeb

Peep Sooman 21. veebruar 2001, 00:00

Lisaks peavad operaatorid telefoni musta nimekirja lülitama ka telefoniomaniku palvel. Senini saab näiteks varastatud EMT võrgus kasutatud telefoni blokeerida omaniku palvel vaid koduvõrgus, sama telefoni blokeerimiseks Radiolinja võrgus on vaja politsei õiendit.

Kolm nädalat tagasi varastati Inimõiguste Instituudi peasekretärile Merle Haruojale kuulunud Nokia 3210, EMT võrgus töötanud telefoni kasutas tema tütar. Haruoja sõnul palus ta telefoni EMTs musta nimekirja kanda, mida ka tehti. Samas keeldus politsei Haruoja sõnul telefoni sulgemast teistes operaatorvõrkudes, kuna sooviti varastatud telefoni kasutavate inimeste kohta rohkem infot saada. ?Igal mobiilisüsteemil on oma nimekiri. Kui ma lõpuks asjast aru sain, siis mõistsin, miks mobiiltelefone nii palju varastatakse,? ütles Haruoja.

EMT juriidilise osakonna juhataja Andu Tali kinnitas samuti, et EMT sulgeb nende enda võrgus olnud telefoni kas kliendi enda või politsei avalduse põhjal, aga Radiolinjas või Q GSMis kasutatud telefoni saab tänaseni EMTs sulgeda vaid politsei õiendi alusel. ?Q GSMi kohta olen tõesti kuulnud, et nad ei kasuta IMEI (telefoni seerianumber) blokeerimissüsteemi,? ütles Tali.

Q GSMi infojuht Jaana Aduson kinnitas, et kõike, mis on seadustes ja nende rakendussätetes kirjas, kavatseb Q GSM täita. Samas tunnistas ta, et tänasel päeval veel Q GSMil telefoni kasutamist blokeeriv must nimekiri puudub.

Telekommunikatsiooniseaduse alusel kehtestatud valitsuse määruse kohaselt peavad kõik operaatorid võtma blokeerimissüsteemi kasutusele hiljemalt 1. märtsil.

Politseiameti pressibüroo juhataja Indrek Raudjalg ütles, et ehkki ideaalsituatsioonis peaks telefonivarastel telefoni kasutamine võimalikult raske olema, ei saa politsei erafirmadele ettekirjutusi teha. ?Kliendisõbralikkuse seisukohast oleks see vajalik,? hindas Raudjalg kõikide Eesti mobiilsideoperaatorite blokeerimissüsteemi vajalikkust. ?Mobiiltelefon on varastele hea saak, alati leidub spetsialiste, kes telefoni ümber muudavad, ja me usume, et kui ka nn must nimekiri oleks kõigil olemas, siis leiavad kurjategijad võimaluse telefonid välisriikidesse viia või need ümber teha,? arvas politsei pressipealik.

 • Lõikeid üldkasutatava telekommunikatsiooni-võrgu opereerimise ja üldkasutatava tele-kommunikatsiooniteenuse osutamise nõuetest:
  § 18 lg 1
  Üldkasutatava GSM-mobiiltelefonivõrgu operaator ja üldkasutatava GSM-mobiiltelefoniteenuse osutaja peavad tagama mobiiltelefonide identifitseerimist võimaldavate andmete registreerimise GSM-mobiiltelefonide identifitseerimise registris (Equipment Identity Register, edaspidi EIR). Mobiiltelefonivõrgu operaator või mobiiltelefoniteenuse osutaja peab tarbija kirjaliku avalduse või politsei õiendi alusel suletud või varastatud mobiiltelefonide andmed, sealhulgas nende seerianumbrid (IMEI), kandma EIR keelatud aparaatide registrisse.
  § 37
  Üldkasutatava mobiiltelefonivõrgu operaator ja üldkasutatava mobiiltelefoniteenuse osutaja peavad tagama käesoleva määrusega kehtestatud mobiiltelefonide identifitseerimise registriga liitumise alates 1. märtsist 2001. a.
  (Allikas: Riigi Teataja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:10
  Otsi:

  Ava täpsem otsing