Ülo Toomsalu • 23. veebruar 2001 kell 6:10

Töötute arv rekordiline

Kiirest majanduskasvust hoolimata suurenes töötute arv möödunud aasta lõpuks 98 700 inimeseni, mis moodustab juba 13,9 protsenti tööealisest elanikkonnast, kirjutab Postimees.

Ettevõtete tulumaksuvabastus ja ekspordi hüppelised kasvud ei toonud mullu kaasa töökohtade arvu suurenemist ning töötute arv kasvas hoogsalt. Eelmise aasta lõpus oli tööta iga seitsmes tööealine eestimaalane ehk kokku 98 700 inimest. Nii halb on olukord tööturul olnud vaid möödunud aasta alguses.

?See on küll kahetsusväärselt suur number,? kommenteeris Suurettevõtjate Assotsiatsiooni juhatuse esimees Aadu Luukas. ?Selle asemel et uut väärtust luua, on need inimesed osutunud tarbijaks. Kogu ühiskonna aktiivsust tuleks tõsta ning kutseharidusreformile pöörata lõpuks suuremat tähelepanu.?

Aastaga suurenes töötute armee 7200 inimese võrra, ka kolmanda kvartaliga võrreldes oli neljandas kvartalis töötuse kasv sama suur. Võrreldes töötute arvu eestlaste ja muulaste seas, on märgatav tõus toimunud just eestlaste ja linnaelanike osas.

Piirkondlikult on halvim seis Kirde-Eestis, kus peaaegu iga viies tööealine on töötu. Üle keskmise on töötuid ka Lõuna- ja Kesk-Eestis.

Suurim löök on tabanud transpordi, side ja laonduse sektorit, kus kadus aastaga peaaegu iga kolmas töökoht ehk kokku kaotas töö 21 500 inimest. Põhjuseks tehnoloogia areng ja konkurentsi suurenemine.

Hetkel kuum