Ülo Toomsalu • 10. oktoober 2001 kell 6:32

Viljandi trükikoja endise juhi ajal läks kaduma 17 miljonit krooni

Viljandi trükikoja endise omaniku, aktsiaseltsi Trükiekspert Viljandi tegevjuhti kahtlustatakse selles, et ta pani kõrvale 17 miljonit krooni firma raha, kirjutab Sakala.

Ligi kolm aastat tagasi pankrotti läinud trükikoja omaniku Trükiekspert Viljandi dokumente kontrollides on pankrotihalduritele selgeks saanud, et 17 miljonit krooni firma raha on kadunud.

Pankrotihaldur Margo Normanni avalduse põhjal on raha kadumises kriminaalmenetlus alustatud Võrust pärit 42aastase Penno Paasi suhtes, kes töötas firma tegevjuhina 1996. aasta novembrist 1999. aasta märtsini.

Trükiekspert Viljandi dokumentidest selgus, et firma olevat laenanud offshore-firmalt Kramer Kraus 6,8 miljonit krooni, müünud 1998. aastal 6,9 miljoni krooni eest trükikoja sisseseade osaühingule Esteban ja rentinud ruumid 25 aastaks osaühingule Nordan Trükk. Viimati nimetatud firma maksis viie aasta rendiraha, 3,3 miljonit krooni, ette.

Kõik nimetatud summad sai Trükiekspert Viljandi väidetavalt sularahas. 'Selgituste järgi tundub, et raha oleks justkui kilekotiga kontorisse toodud ja siis kuhugi kadunud,' ütles pankrotihaldur Margo Normann.

Penno Paas väidab, et need summad on füüsiliselt olemas olnud ja seejärel majandustegevuse käigus ära kulutatud. Kuhu raha kuluda võis, ta ei mäleta ja selle kohta käivad dokumendid olevat ära varastatud.

Normanni andmetel on varguse kohta Tartus isegi kriminaalasi algatatud, kuid varastest pole midagi kuulda.

Pankrotihaldur ei oska öelda, kas Paasi puhul on tegemist tankistiga. 'Ta osales reaalselt firma töös. Kui ta on tankist, siis on ta väga kindlameelne inimene,' lausus ta.

Penno Paasi on iseloomustatud ka kui boheemlast, keda eriti ei huvitagi see, et talle on raske süüdistus esitatud.

Viljandi trükikoja Kiir ostis 1994. aastal Viljandi linnavalitsuselt aktsiaselts Trükiekspert. Lepingu järgi pidi ta selle eest maksma viie aasta jooksul 3,6 miljonit krooni.

Firma asutajad ja omanikud olid Tartust pärit eraisikud Silver Ploom ja Aivar Aben ning üle Eesti tegutsev aktsiaselts Magnum Grupp.

Samal aastal läks trükikoda üle firmale Trükiekspert Viljandi ning raha linnale enam ei makstud. Linn teenis müügist 1,6 miljonit krooni ja alustas 1999. aastal firma vastu pankrotimenetlust.

Mõne tegutsemisaasta jooksul vahetusid Trükiekspert Viljandi omanikud kolmel korral.

Võimalik on skeem, et järelmaksu mitte tasunud mehed teenisid Viljandi trükikojaga kolm aastat raha ning koostasid seejärel sellise pankrotiskeemi, et saavad pankrotivara müügist saadud raha ka suures osas endale.

Hetkel kuum