Mööbli väliskuju kaitse ei ole keeruline

Kaie Puur 06. november 2001, 00:00

Vastukajana Andres Reimeri artiklile ?Thulema: Standard varastab ideid? (ÄP 16.10) ning sellest ajendatud kommentaaridele (ÄP 19.10. - vt. "Samal teemal" artikli lõpus) tahan täpsustada, millised võimalused siiski mööblikujundajatel ning -tootjatel on oma toote kaitsmiseks Eestis kehtiva seadusandluse järgi.

Eelkõige pakub mööbli kaitsmiseks võimalusi 11.01.1998.a. jõustunud tööstusdisaini kaitse seadus. Tööstusdisainilahendusena (edaspidi: disainilahendusena) saab kaitsta toote (s.h mööbli) väliskuju, kuid selleks peavad olema täidetud järgmised eeltingimused. Toote väliskujundus, millele kaitset taotletakse, peab:

1) olema uus - seejuures on nõutav mitte ainult uudsus Eestis vaid ülemaailmselt ning tähele tuleb panna asjaolu, et uudsusenõude kohaselt ei tohi ka disainilahenduse registreerimise taotluse esitaja ise olla avalikustanud seda disainilahendust rohkem kui kuus kuud enne taotluse esitamist,

2) erinema varem avalikustatud kujundusest - rõhutada tuleb, et erinevus varasematest disainilahendustest peab seisnema erinevas üldmuljes, mida sellise väliskujundusega toode jätab vastava ala asjatundjale (s.t erinevuseks ei piisa mõõtmete vähesest muutmisest vms nagu võis ekslikult järeldada artiklis esitatud seisukohtade põhjal).

Lisaks peab selle disainilahenduse järgi, millele kaitset taotletakse, olema võimalik tööstuslikult või käsitöönduslikult valmistada tooteid.

Disainilahendus saab õiguskaitse siis, kui see registreeritakse riiklikus disainilahenduste registris, mida peab patendiamet. Disainilahenduse registreerimistaotluse menetlus on aga võrreldes nt kaubamärgi- või patenditaotluste vastava menetlusega suhteliselt odav ja kiire ning peaks ettevõtjatele olema siiski jõukohane.

Disainilahenduse registreerimistaotlus võib sisaldada nii ühe kujunduse erinevaid variante kui tervet komplekti. Nii on võimalik ühe taotlusega (s.t ka ühe riigilõivu maksmisega) kaitsta terve mööblikomplekt. Soovitav on iga disainilahenduse komplekti juures kaaluda, kas on otstarbekam kaitsta see komplektina või üksikute disainilahendustena.

Kui üldjuhul on õigus taotleda disainilahenduse registreerimist autoril või isikul, kellele autor on selle õiguse üle andnud, siis tööülesannete täitmisel loodud tööstusdisainilahenduse registreerimist on õigus taotleda tööandjal, kes pärast tööstusdisainilahenduse registreerimist saab ka siis selle omanikuks.

Disainilahenduse registreerimistaotluse menetlemisel patendiamet sisulist ekspertiisi ei tee, s.t registrisse kantakse ning kaitse saavad põhimõtteliselt kõik disainilahendused, mille taotluse dokumendid on korrektselt vormistatud. Kui aga keegi hiljem leiab, et mingi registrisse kantud disainilahendus ei vasta seaduses kehtestatud nõuetele, nt ei ole varasemast erinev või on selle tegelik autor keegi teine vms, on sel isikul õigus pöörduda kohtusse disainilahenduse omaniku õiguste vaidlustamiseks.

Disainilahenduse omanikul on ainuõigus disainilahenduse järgi tooteid valmistada ning neid tooteid levitada, müüa, müügiks pakkuda või eelnimetatud eesmärkidel importida, eksportida ja ladustada. Tal on õigus keelata teistel isikutel ilma loata valmistada, müüa, müügiks pakkuda jne. registreeritud disainilahendusega identseid või äravahetamiseni sarnaseid tooteid. Disainilahenduste sarnasuse üle otsustamisel tuleb võrrelda nende üldmuljeid ning ei piisa kui muudetakse vähesel määral üksnes mõõtmeid või värvitoone.

Vaidluse, kas kahe toote väliskujundus on äravahetamiseni sarnane või mitte, peab lahendama kohus ning tänases Eestis on sellealane kohtupraktika veel peaaegu olematu.

Loomingulise tegevuse tulemusena loodud toote väliskuju on kaitstav ka autoriõiguse seaduse alusel. Tuleb tähele panna, et siingi kuuluvad autori varalised õigused (õigus teost kasutada, valmistada, toota jne) töökohustuste täitmise korras loodud teose puhul tööandjale, kui lepingus pole ette nähtud teisiti.

Paralleelselt eksisteerivate autoriõiguse seadusest ning tööstusdisainilahenduse kaitse seadusest tulenevate õiguste korral, on viimaseid praktikas kindlasti oluliselt lihtsam teostada.

___________________________________________

Thulema: Standard varastab ideid

Sisearhitekti käekiri viis arusaamatuseni

Sõnal ?varastamine? on ränk tähendus

AS Standard kasutas tugevama õigust

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing