?Uus tulumaksuseadus on avaldanud hästi positiivset mõju ettevõtte arengule,? nentis ASi Sangar finantsjuht Maia Palsi. ?Oleme tulumaksust vabanenud vahendid investeerinud tootmishoone renoveerimisse, samuti seadmetesse, mistõttu paraneb ettevõtte töökeskkond ja tõuseb tootmise efektiivsus.?
Kui 1999. aastal oli keskmine kasum ettevõtte kohta pisut üle poole miljoni krooni ning ka keskmine kahjum jäi sama summa piirimaile, siis 2000. aastaks oli kasum tõusnud ligi 900 000 kroonini, kahjum aga jäi juba allapoole poolt miljonit piiri ettevõtte kohta.
Maakondade lõikes paistab silma, et Harju maakonna ettevõtted on tugevalt kasumlikumad kui Tallinna omad. Kui Harjumaal asuva ettevõtte keskmine kasum on 1,5 miljonit krooni, siis pealinna ettevõte teenis vaid 1,1 miljonit.
Harjumaal asuva ASi Ofelia finantsdirektor Anne Kiudsoo nentis, et Tallinnas asudes oleks nende kasuminumbrid kõrgete rendihindade tõttu kõvasti madalamad.
Tartus tegutseva ASi Ilves-Extra juhatuse liige Kulvo Pendra lisas, et pealinnas tuleks arvestada kõrgema keskmise palgaga, millest tulenevalt suureneks ka surve palgakulule.
Uue tulumaksuseadusega tasumata jäänud tulumaksu summa investeeris Ilves-Extra tootmise laiendamisse, suurenes omakapital ning käivitati kaks uut projekti. ?Toodame Fredriksoni mütse Soome turule ning Gore-Tex tehnoloogiaga spordirõivaid erinevatele Põhja-Euroopa tellijatele,? rääkis Pendra ettevõtte majandusaastast.
Samas lisas ta, et uue tulumaksuseaduse tõttu ei pea põhivara amortiseerimisel arvestama maksude optimeerimisega. Palsi rääkis, et enam ei pea kalkuleerima, mis on kasulikum, vaid saab lähtuda normi määramisel tegelikust objekti kasutusajast. ?Me ei pea ennast kindlustama põhjendustega maksuametnikega vaidluste vastu.?
Dividendide väljamaksmise osas on ettevõtete vastused aga erinevad. Kui Ilves-Extra pole tulumaksuseadusest tulenevalt rohkem dividende välja maksnud, siis Sangar maksis 2000. aasta kasumist dividende 1,5 krooni aktsia kohta, eelnevatel aastatel aga krooni aktsia kohta.