Enroni pankrot tekitab keerise

Tõnis Arnover 03. detsember 2001, 00:00

USA suuruselt 7. firma Enroni bilansimaht on 1095 miljardit krooni. See on peaaegu kaks korda rohkem kui USA senise suurima pankroti teinud Texacol, millel oli 1987. a pankroti ajal varasid 636 miljardit krooni.

Enroni võlad on kasvanud 350 miljardi kroonini. Olukorra teeb eriti keeruliseks asjaolu, et firmal on sõlmitud üle maailma rohkesti finantslepinguid sadade miljardite kroonide väärtuses. Kõik see on andnud reitinguagentuurile Standard & Poor?s põhjust hoiatada, et Enroni pankrot tekitab miljardilisi kahjumeid kokku kuni 800 firmale, eelkõige panganduse, energeetika, kindlustuse ja finantsteenuste sektoris.

?Varem ülikiidetud Enron on nagu arvutiviirus ? keegi ei tea, keda see hukatuslik viirus võib tabada,? iseloomustas olukorda Ameerika kolumnist James Cramer.

Mõni aeg tagasi nimetas Fortune 500 Enronit USA kõige innovatiivsemaks ettevõtteks. 1985. aasta pisikesest energiafirmast oli ta 15 aastaga kasvatanud oma turuväärtuse 1760 miljardile dollarile. Vähem kui aasta tagasi maksis Enroni aktsia 90 dollarit, eelmisel nädalal 26 senti.

Enroni majandusseisu on asunud uurima USA Kongress, USA väärtpaberitehingute järelevalvekomisjon SEC ja audiitorfirma Deloitte Touche Tohmatsu. Lisaks uurib SEC teist audiitorfirmat Arthur Andersen, mis on auditiga Enroni viimaste aasta majandustulemused heaks kiitnud, ehkki neid on näidatud sadade miljonit dollarite võrra tegelikust paremana.

Enron kaotaski turgude usalduse just tulemuste ilustamise pärast. Kui asi avalikuks sai, tuli tal kärpida tulusid korraga 10,6 miljardi krooni võrra, mistõttu lõpetas eelmise kvartali suure kahjumiga. Firma raskused olid süvenenud sügise jooksul vastavalt võlgade kasvule ning investorite ja koostööpartnerite usalduse kahanemisele.

Veel paar nädalat tagasi tundus Enroni olukord lootusrikas, kui ta teatas kavatsusest ühineda endast väiksema energeetikafirmaga Dynegy. Ent läinud kolmapäeval alandas reitinguagentuur Standard & Poor?s korrapealt Enroni laenureitingu prahilaenude tasemele, kui tuli järeldusele, et firma pankrotioht on suur. Pettunud Dynegy juhid teatasid seepeale, et Enron polnud kõnelnud oma majandusseisust täit tõtt, ning loobusid ühinemisest. Sellega oli Enroni viimane lootusekiir kadunud.

Enroni juhid püüavad veel päästa mis päästa annab ehk eelkõige põhitegevust ? energia müümist ja ostmist. Peale elektri ja gaasi müümise on Enron tuntud suurte tähtajaliste lepingute sõlmijana. Näiteks on ta teinud hulgaliselt derivaatlepinguid tselluloosi, alumiiniumi, vase või tuleva suve ilma peale. Standard & Poor?si hinnangul on Enronil derivaattehinguid 111,3 miljardi krooni väärtuses.

Uudisteagentuuri Bloomberg teatel kannavad Enroni pankroti korral suurimat kahju pangad. USA pangad J. P. Morgan ja Citicorp on mõlemad andnud firmale tagatiseta laenu ligi 10 miljardit krooni. Laenajate seas on ka suured välispangad Deutsche Bank (Saksa), ABN-Amro (Holland), Abbey National (Briti) ja Credit Lyonnais (Prants.).

Piiramaks pankroti võimalikku mõju, lõpetati reedel Euroopas Enroni energiamüük ning koondati 1100 Enroni töötajat. Kokku on Enroni palgal kogu maailmas 21 000 inimest.

Põhjala elektribörs Nord Pool teatas, et peatas börsi suurima tegija, Enron Nordic Energy tegevuse ja loodab toime tulla väheste kahjudega. Teised USA ja Euroopa energiagrupid ilmselt nii kergelt ei pääse.

?Enron on nii suur, et tema pankrot võib mõnda aega halvendada nii Põhjala kui ka kogu Euroopa elektrituru likviidsust ja usaldust,? kommenteeris olukorda Rootsi Vattenfalli elektritehingute juht Erik Hagland.

Peale selle on Enron Põhjamaades suur tselluloosivahendaja ning Soome metsatööstuskontsernid kardavad, et tema suurte tselluloosipositsioonide müük võib tselluloosi hinda kõigutada, nagu on juhtunud juba alumiiniumi ja vase hinnaga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing