Kolleeg Romet Kreek kirjutas 21. jaanuari kommentaaris Ameerika imest, mille taga on nn loominguline raamatupidamine. Kommentaaris viitas ta kirjutisele, kus ühe väikese investeerimispanga nõustaja vihjas võimalikele raamatupidamisprobleemidele arvutitootja IBM tegevuses.
Möödunud nädala lõpus selgus, et hoiatus osutus tõeks. Ka selline tuntud ettevõte nagu IBM sattus raamatupidamisprobleemidega musta nimekirja. IBM ei olnud aga eelmisel nädala ainuke ettevõtte, kes raamatupidamistrikkidega silma jäi. Ettevõtted kasutavad paremate tulemuste näitamiseks keelatud võtteid, spordis nimetatakse seda dopingu tarvitamiseks.
Ühes Wall Streeti ajalugu käsitlevas raamatus kirjutati, et kunagi oli nn konservide buum. Investorid ostsid konserve ja müüsid neid suure kasumiga edasi. Kord otsustas üks konserviostja ka selle sisuga tutvuda ja avastas, et sisu oli söömiskõlbmatu. Kurtes oma muret müüjale, ütles too, et need konservid ei olegi söömiseks, vaid müümiseks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tundub, et sarnane olukord on ka praegu ? investorid ei tea, kas ettevõtetel, mida nad omavad või osta soovivad, ka tegelikult mingit väärtust on või mitte. Ei ole ju raamatupidamise õigsuse kontrollimine aktsionäride töö. Raamatupidamise hindamine on tunduvalt raskem kui konservi kõlblikkuse hindamine. Ettevõtte raamatupidamise kontrolliga tegelevad audiitorid, kes peaksid dopingu (ilustatud raamatupidamine) tarvitamisest aru saama ja avalikkust probleemidest teavitama. Loodetavasti praegune olukord muutub ja investorid saavad tulevikus taas näha dopinguvabasid finantsaruandeid ja nende põhjal investeerimisotsuseid teha.