Virkko Lepassalu • 23. mai 2002 kell 13:55

Sadamaoperaatorite liit tahab luua kütusevarguste tõkestamise töörühma

Äsja lõppenud operaatorite liidu koosolek otsustas tegutseda töörühma moodustamise suunas, et võidelda kütusevargustega raudteel ja sadamates.

Operaatorite liidu juhatuse esimees Erik Laidvee ütles, et liit teeb ettepaneku töörühma moodustamiseks Eesti Raudteele, kaitsepolitseile ja kriminaalpolitseile. 'Liit võtaks endale rühmas kandva rolli,' märkis Laidvee.

Ta lisas, et sadamates opereerivad ning liitu kuuluvad firmad on seda meelt, et olukorda on vaja parandada, sest kütusevargustega kaasneb maine langus nii raudtee kui sadama jaoks. Lisaks kaotab riik miljoneid aktsiisikroone.

Liit jõudis arusaamisele, et vargustega tuleks sõdida süsteemselt, sest kui vargad tõrjuda välja sadamast, hakkavad nad seda enam ründama ronge ning vastupidi. 'Tegemist on pigem meie maine kaotuse kui rahalise kahjuga,' põhjendas Laidvee vajadust kord kehtestada.

Ajakirjanduses on väidetud, et aastas küünib ainuüksi Muuga vabatsoonist varastatava kütuse käive 40-50 mln kroonini. Vargad opereerivad lubatud kao piires, mis küünib diiselkütuse puhul näiteks poolest kuni mõne protsendini mahust. Nii ei ole transiidi- ja kütusefirmad varastamise peatamist seni koos arutanud, sest puuduvad otsesed kannatanud ning politsei uurib vaid juhtumeid, kus varastatud märgatavalt üle kaonormi.

Hetkel kuum