Romet Kreek • 24. oktoober 2002 kell 22:00

Kui suur on teie puhasväärtus?

Puhasväärtuse arvutamine on sarnane firma bilansi arvutamisega, seda saab teha pliiatsi ja paberiga, kuid veelgi mugavam on kasutada Excelit või internetis olevaid kalkulaatoreid. Olemas on ka spetsiaalsed eraisikute rahaasjade arvutiprogrammid Microsoft Money ja Intuit Quicken, mis aitavad luua ülevaate kasutaja rahalisest seisukorrast ja aitavad planeerida rahaasju.

Puhasväärtuse arvutamiseks tuleb kõigepealt kokku arvata endale kuuluvad varad. Varadeks on raha (arvelduskontod, hoiused), võlakirjad, aktsiad, fondiosakud, osalused ärides, väärismetallid. Samuti kuulub varade hulka elukoht (ostetud maja või korter), suvila, maatükk, rendi saamiseks ostetud kinnisvara, mööbel, auto, kunstiteosed. Kui varad on kokku arvestatud, on aeg kokku arvestada kohustused.

Laenu eest kodu või muu kinnisvara soetanutele on suurimaks kohustuseks eluasemelaen või -liising. Kohustuste hulka lähevad ka autolaenud-liisingud, muud pangalaenud, tööandjalt või tuttavatelt võetud laenud, arvelduskrediidid, kasutatud krediitkaardilimiidid ning muud kohustused.

Laene tuleb arvestada mitte algselt võetud laenusumma, vaid veel tasumata laenujäägi järgi. Varasid tuleks arvutada kasutades selleks viimaseid turuhindu.

Kui varad ja kohustused on arvutatud, jääb veel teha lihtne matemaatiline tehe ? lahutada varadest kohustused. Ongi käes teie või teie leibkonna varade puhasväärtus. Kui see number on arvutatud, võite olla üllatunud.

Võivad tekkida küsimused ? nii palju või nii vähe? Kui teid tabas mõte ? kui palju on minu vara puhasväärtus aastate pärast, siis olete valmis oma rahaasjade pikemaks planeerimiseks.

Kui suur peaks olema puhasväärtus?

Miljonärideuurijad Thomas J. Stanley ja William D. Danko kirjutavad raamatus ?Naabermaja miljonär?, et puhasväärtuse alusel jagunevad inimesed mitmeks grupiks.

Suure varanduse kogumiseks ei pea olema kõrgepalgaline. Arvutamiseks korrutage oma vanus oma aasta sissetulekuga kõikidest allikatest ja jagage see number kümnega. Kui alguses arvutatud puhasväärtus on kaks korda suurem kui teie vanuse ja sissetuleku järgi on eeldatud, olete suure varanduse koguja. Kui aga puhasväärtus tuli alla poole vanuse ja sissetuleku järgi eeldatust, olete ilmselt teel väikese varanduse poole.

Kuidas saada selles osas edukaks? Aeg sööb mõnede asjade väärtust, samas kui teiste varade väärtus kasvab ajas. Selleks, et suurendada oma puhasväärtust, tuleb teha kindlaks, millised varad kaotavad väärtust ja millised kasvatavad seda. Edu saavutamiseks tuleks vähendada väärtust kaotavate varade osakaalu ning suurendada kasvava väärtusega varade osakaalu.

Suurimaks takistuseks kõrge puhasväärtuse saavutamisel on kõrge võlakoormus. Kui te olete laenu võtnud, on teil automaatselt vähenenud võime säästa, kuna peate laenu ja intressi tagasi maksma.

Selleks, et koguda varandust, tuleb hoida pika aja vältel kulud tuludest madalamad ehk säästa. Enne tuleb viia laenukoormus miinimumini. See võib olla raskem, kui arvata võiks. Ikka leidub poes midagi, millele raha kulutada, isegi kui seda asja eriti vaja pole ja see jääb pärast ostu kuhugi tolmu koguma.

Hetkel kuum