Kaido Einama • 13. november 2002 kell 22:00

Ordi suurim tootja juba teist kuud järjest

Ordi edu põhjuseks on jätkuv kasv, mis teistel tootjatel nii suur pole. Ordi juhataja Sulev Sisask nimetas oktoobri tulemuste mõjutajana ka riigihanget, kuid pidas selle mahtu sügiskuu kohta tavaliseks. Ka eraisikute osa võrreldes firmadega on Sisaski sõnul proportsionaalselt jäänud samaks. Kasvanud on tarkvaraga (operatsioonisüsteemiga) arvutite osakaal, viimastel kuudel ostetakse Lõuna-Eesti tootjalt üle 50 protsendi lauaarvutitest koos tarkvaraga. Varem jäi tarkvaraga arvutite osa vähemusse võrreldes operatsioonisüsteemita arvutite hulgaga.

Teine suurem arvutitootja Microlink aga tarkvarata arvuteid ei müü. Mart Sepp Microlinkist nimetab tarkvarata arvutite müüki eraklientidele tarkvarapiraatluse kasvu otseseks põhjuseks.

Enimlevinud lauaarvuti konfiguratsioon Microlinki andmetel oli oktoobris Inteli Celeron 1,7 GHz protsessoriga, 30 GB kõvaketta, 256 MB mälu, CD-seadme, Windows XP Home?i ja viirusetõrje tarkvaraga. Lõppkasutaja sai sellise arvuti kätte ligi 12 000 krooniga. Pentium 4 protsessor ja 256 MB mälu olid levinuimad ka teiste arvutitootjate müügis.

?Alla 1,7 GHz protsessor (Willamette Celeron) on koduarvutites ajalugu,? nendib Mart Sepp, ?samuti ka SDRAM-tüüpi muutmälu. Tõenäoliselt kaob veel selle aasta lõpuks ka kontoriarvutitest Inteli Tualatin Celeroni protsessor.?

Eesti üks suurimatest eratarbijale orienteeritud arvutifirmadest Klisseran, mis tuntud K-Arvutisalongi nimega, plaanib laieneda Jõhvis ja Tallinnas Mustamäe Kaubanduskeskuses ning detsembris tuleb salong avatavasse Torupilli Selverisse. Laienemine Selveritesse ja kaubanduskeskustesse tähendab ka Eestisse uue trendi jõudmist, kus arvutikaupu ei minda ostma spetsiaalpoest, vaid sealtsamast, kust tehakse ka muud ostud. Peeter Kargu Klisseranist nimetas eriti edukaks sisenemist Ida-Virumaa turule, Kadaka Selveris Tallinnas müüdi avamispäeval neli arvutit. Tõsist kasvu võrreldes suvekuudega on üles näidanud ka TRL, mille tootmistulemusi on paremuse poole mõjutanud riigihanke tellimused. Kui aasta esimesel poolel ei jõutud üle 35 arvuti piiri, on kolme viimase kuuga toodetud juba tunduvalt rohkem kui kõigi selle aasta teiste kuudega kokku.

Hetkel kuum