8. detsember 2002 kell 22:00

Kütusefirmade hinnasõda põhjustas ajutise deflatsiooni

Ministeerium märkis, et novembris aset leidnud tarbijahindade languse ehk deflatsiooni peamiseks põhjuseks oli hinnasõda kohalike kütusefirmade vahel seoses üleminekuga eurokütustele. Mingil määral avaldas sellele mõju ka USA dollari kursi alanemine euro ja Eesti krooni suhtes. Samas aga ei lasknud hooajalised tegurid nagu hooajaline köögiviljade ning riiete hindade kasv tarbijahinnaindeksil oluliselt langeda.

Hoolimata eratarbimise aktiivsusest, mida kinnitab näiteks asjaolu, et kolmandas kvartalis kasvas jaemüük püsivhindades 15% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, püsib vabalt kujunevate hindade aastane kasv suhteliselt madalal tasemel. Selle peamiseks põhjuseks on toiduainete hindade alanemine eelmise aasta kõrgelt tasemelt. reklaamlisainfo ja tellimused : 6670177

Hinnasõda kohalikul kütuseturul on selleks korraks läbi ning seetõttu võib lähikuudel oodata positiivseid kuuinflatsiooni numbreid. Mõju avaldavad ka välismaised hinnasurved, mis tähendavad impordihindade jätkuvat tõusu. Eurotsooni majandusele prognoositakse järgmise aasta esimeseks kvartaliks võimalikku majanduslangust, mistõttu Euroopa Keskpank otsustas detsembri algul alandada majanduse elavdamiseks baasintresse. Odavam laenuraha toob tõenäoliselt kaasa hinnatõusu kiirenemise eurotsoonis, mis Eesti jaoks väljendub impordihindade kasvus.

Järgmise aasta alguses kujuneb aastane inflatsioon suhteliselt madalaks, sest ei ole oodata olulisi administratiivsete hindade tõstmisi ning tõenäoliselt ei tõuse ka toiduainete hinnad. Seoses impordihindade kasvuga aastane tarbijahinnaindeksi tõus siiski kiireneb.

Hetkel kuum