Ülo Toomsalu • 17. detsember 2002 kell 6:08

PM: Vähemalt viis ELi liiget avavad oma tööturu

Nende riikide arv, kes pärast Euroopa Liidu laienemist Eestile täielikult oma tööjõuturu avavad, võib läbirääkijate hinnangul veel kasvada.

Praegu on oma tööturu lubanud piiranguteta avada Suurbritannia, Iirimaa, Rootsi, Taani ja Holland. Teised riigid aga veel kaaluvad, kas rakendada tööjõu vabale liikumisele esialgu üleminekuaeg või mitte, kirjutab Postimees.

Eesti pealäbirääkija, välisministeeriumi asekantsleri Alar Streimanni sõnul on Soome, Saksamaa ja Austria praegu väga selgelt avaldanud seisukohta, et mingisugune üleminekuaeg on vajalik.

Samas avaldas Streimman lootust, et liitumishetkeks oma turu avanud riikide arv suureneb, sest paljud kahtlevad üleminekuaja vajaduses. Sellist arvamust on mitmed riigid ka väljendanud, kuid ametliku otsusega ei ole keegi välja tulnud. Millistest riikidest jutt käib, ei soostu Streimann avalikustama.

Tööjõu vaba liikumine tähendab lahtiseletatult seda, et Eesti kodanik ei vaja vastavasse välisriiki minekuks enam tööluba. Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikud ei vaja teistes liitu kuuluvates riikides elamiseks ka elamisluba.

«Piiranguid võib välistööjõule teha vaid juhul, kui need laienevad ka kohalikele elanikele,» ütles riigikantselei juures tegutseva Eurooa Liidu infosekretariaadi juhataja Hannes Rumm.

Eestlased peavad Soomes vähemalt kaks aastat pärast Eesti riigi ühinemist euroliiduga nägema vaeva tööloa hankimise ning teiste selle juurde kuuluvate protseduuridega.

Selle lihtsustamiseks avati möödunud nädalal Tallinnas Soome Tööturu Infokeskus, kust inimesed saavad infot Soome seaduste kohta.

Hetkel kuum