Ülo Toomsalu • 16. jaanuar 2003 kell 6:44

PM: Valitsusliidu partnerid läksid tudengite õppetoetuste pärast tülli

Reformierakond loobus eile õppetoetuste seaduseelnõu toetamast, mida Keskerakond tõlgendas kokkulepete rikkumisena.

«Meil oli kokkulepe nii sotsiaalhoolekande seaduse muudatuse muutmata kujul vastuvõtmiseks kui ka õppetoetuste seaduse vastuvõtmiseks,» ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Toomas Varek.

Tema sõnul oli Reformierakonna samm ootamatu, kuid ilmselt ei jõudnud koalitsioonipartner oma fraktsiooni sees üksmeelele, kirjutab Postimees. «See oli nende valik,» lisas Varek.

Vormiliselt katkes õppetoetuste seaduse teine lugemine parlamendis eile õhtul kultuurikomisjoni eestvõttel, kuid katkestamist tahtsid nii opositsioon kui ka Reformierakond.

«Ma loodan, et te kõik pärast seda otsust suudate vaadata peeglisse ja rääkida nende samade üliõpilaste ja kutsekoolide õpilastega, kes on mitmel korral täna juba helistanud ja küsinud, et ega ometi selles valimiskampaanias nemad hammasrataste vahele jää,» pöördus haridusminister Mailis Rand (Keskerakond) pahameelt varjamata Riigikogu kõnetoolis saadikute poole.

Rand kutsus vastuseisu seaduse heakskiitmisele valimiseelseks ja pälvis oma esinemise tooni pärast mitme opositsioonisaadiku taunivaid kommentaare.

«Ärge nüüd seda asja nii südamesse võtke, nii hull see ka ei ole. Ikka läheb vahel üht-teist aia taha,» lohutas haridusministrit Isamaaliidu saadik Kalle Jürgenson.

Reformierakonna aseesimees Meelis Atonen ütles, et Keskerakonna loogika võtta vastu mitte ideaalne, kuid ikkagi mingi seadus, on Reformierakonnale arusaadav.

«Mailis Rannale on kõige traagilisem see, et ta ei võtnud õppetoetuste seaduseelnõu kohe mullu jaanuaris menetlusest tagasi, vaid üritas seda pidevalt muuta, tulles iga kord vastu eri huvigruppidele, kes lõpuks tulemust ikka heaks ei kiitnud,» leidis Atonen.

Reformierakondlased tegid otsuse seaduse arutelu katkestamist toetada pärast kohtumist üliõpilaste esindajatega, keda poliitikud samas hoiatasid, et sel juhul võib õppetoetuste küsimus üldse alles järgmise parlamendikoosseisu käsitleda jääda.

Hetkel kuum