8. oktoober 2003 kell 10:37

Eesti Pank: Ettevõtete kasumlikkus väheneb

Eesti II kvartali majanduskasvu andmed näitavad, et lisaks elanikkonna säästude vähenemisele on vähenenud ka ettevõtete kasumlikkus.

Võib öelda, et sisemaised võimalused investeeringute rahastamiseks on Eestis aastaga vähenenud, kirjutab Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna majanduspoliitika allosakonna juhataja Andres Saarniit homse Äripäeva arvamusküljel ilmuvas kommentaaris.

Leibkondade tarbimise osatähtsus sisemajanduse koguproduktis oli teises kvartalis suurem kui aasta tagasi ning jätkus aktiivne laenuvõtmine. Elanike hoiused on samal ajal kasvanud samas tempos sisemajanduse koguproduktiga. Käesoleval aastal on säästude kujunemist toetanud vaid valitsussektor.

Sisemajanduse kogutoodangu kohta laekunud andmed kinnitavad, et 2002. aasta kevadel alanud investeerimistsükkel tipnes käesoleva aasta esimese kvartaliga ning aprillist juunini alanes investeeringute suhe 30-31% kvartali SKP suhtes.

?Käesoleva aasta proportsioone ei saa pidada jätkusuutlikeks, kuna nende praegune maht ei ole kookõlas sisemaise rahastamise võimalustega,? kirjutab Saarniit.

Hetkel kuum