Ülo Toomsalu • 17. oktoober 2003 kell 6:11

SLÕL: Kalatööstustes võivad kevadel alata suured koondamislained

«Me kaotame kõvasti turgu. Maikuuni jätkub vanaviisi, mis aga edasi saab, on raske ennustada,» tunnistab kalatöötlemisfirma Maseko õigusdirektor Rudolf Polman.

Riigikogu võttis sel nädalal vastu seaduse, mis lõpetab vabakaubanduslepingud riikidega, kel vastavaid suhteid Euroopa Liiduga pole. Seadus lõpetab ka Eesti ja Ukraina vabakaubanduslepingu, kirjutab SL Õhtuleht.

Eesti Kalaliidu tegevjuht Valdur Noormägi on öelnud, et suurt osa Eesti kalatööstust ootab pärast liitumist Euroopa Liiduga tõsine kriis. Praegu on Eesti kalatööstuste suurim partner Ukraina, kellega riikide vabakaubanduslepingu kohaselt pole tollimaksu. Kevadel aga rakendab Ukraina konservidele tollimaksu.

Eesti suurima kalatöötlemisfirma Maseko õigusdirektori Rudolf Polmani sõnul tähendab see kalatööstustele suuri raskusi. «Kaotame kõvasti turgu. Enamik meie toodangut läheb just Ukrainasse. Kuni maikuuni jätkub kõik vanaviisi, mis aga edasi saab, on raske öelda.»

Rudolf Polman kardab, et see sunnib kalatööstusi kevadel suurkoondamisi ette võtma. «Kui turgu pole, siis muidugi. Praegu töötab meie konservitööstuses tuhandeid inimesi. Kui valitsus mingit väljapääsu ei leia, lõpeb asi krahhiga.»

Maseko esindaja Viktor Getmani sõnul viib firma Ukrainasse praegu 80 protsenti oma toodangust. «Ülejäänu jääb Eestisse ja osa ka Euroopa Liidu riikidesse. Praegu on raske prognoosida, kui palju vähem me eksportima hakkame,» ütles Getman.

Viru Kalatööstuse juht Agu Laanemets on optimistlikum. «Ajutiselt mõjutab see kõiki kalakonservitootjaid. Ukraina on tähtis turg, meie viime sinna 30 protsenti toodangust. Mingit katastroofi ennustada ei taha.»

Laanemetsa sõnul ei tähenda see koondamisi ettevõttes. «Oleme vabakaubanduslepingu tühistamiseks ette valmistanud ja Ukraina osa juba teadlikult väiksemaks surunud.»

Hetkel kuum