Kristiina Randmaa • 17. november 2003 kell 22:00

Sillamäel hakatakse akusid töötlema

Ecometali äriidee seisab peatselt jõustuval eurodirektiivil, mis sunnib Eestit kokku koguma ja ümber töötlema 95 akudest. Kui seni on siinsed kogujad vanad akud saatnud ümbertöötlemiseks peamiselt Inglismaale ja Hollandisse, siis Ecometal tahab nüüdsest Baltimaade vanad auto-, tööstus- ja telefoniakud ise Sillamäel asuvas tehases pliiks või pliisulamiks ümber töödelda, müües pliikangid otse akusid tootvatele tehastele.

80 miljonit krooni maksma läinud tehas on tõenäoliselt suurim erakapitalil põhinev keskkonnakaitseline investeering Eestis, ütles Ecometali nõukogu esimees Tõnis Kaasik, kes on ka OÜ Net Systems kaudu tehase üks kandvaid omanikke.

Silmeti tütarfirma EcoSil juht Kaasik jagab võrdset 73 osalust Baltimaade ühe suurema fondihaldusettevõtte BaltCapiga, ülejäänud aktsiad kuuluvad tehase sisustanud Itaalia firmale Engitec Technologies S.p.A.-le ja kahele eestlasest eraisikule, kes ei soovi oma nimesid avaldada.

33 miljoni kroonise aktsiakapitaliga ettevõtte käivitamisel on kasutatud Hansapanga laene ja liisinguid.

Tõnis Kaasiku sõnul ei hakka Ecometal ise akude kogumisega tegelema, vaid kasutab juba välja kujunenud akude kogumisvõrke, kes seni on akud müünud Lääne-Euroopa ümbertöötlemistehastele. Ecometal tahab kokku koguda ja ümber töödelda enamiku Baltimaade, Soome ja lähi-Venemaa vanadest akudest. Üheski nimetatud piirkondades pole Sillamäega sarnast tehast.

?Äriidee ongi see, et akude töötlust võiks kohapeal väärtustada,? sõnas Tõnis Kaasik, näidates otse Silmeti tehasekompleksi külje all asuvat tehast, mis on käivitamist oodanud augusti lõpust saati. Täisautomaatse tehase käivitamist takistas keskkonnakaitse kompleksluba, mis pärast nelja kuud ootamist saadi kätte mõned nädalad tagasi.

Eile juba tasapisi töötanud tehas peaks täisvõimsuse saavutama hiljemalt kevadeks. Umbes 30 Sillamäe venekeelsele keemiaeksperdile tööd andva tehase aastakäibeks prognoosivad omanikud 70?80 miljonit krooni. Investeering peaks end ära tasuma mõne aasta jooksul.

?See on keskkonnaäri, win-win-efekt ? võidab keskkond, võidab omanik,? kommenteeris Tõnis Kaasik ideed, mida ta on koos kahe teise erainvestorist Eesti omanikuga küpsetatud neli aastat. Ettevõtmist on tõestanud see, et plii hind Londoni metallibörsil on viimase aasta jooksul jõudsalt tõusnud.

Hetkel kuum