Tõnis Arnover • 25. november 2003 kell 10:30

EL jättis Saksamaa ja Prantsusmaa karistamata

Euroopa Liidu rahandusministrid otsustasid täna jätta Saksamaa ja Prantsusmaa eelarvedistsipliini rikkumise pärast karistamata.

Väikeriigi on otsuse üle pahased.

Otsus ei olnud üksmeelne, sest 15 ministrist ainult 12 pooldas nende karistamata jätmist ja nõuab selle asemel neilt eelarvekulude kärpimist. Kolme riigi ? Soome, Austria Hollandi ? ministrid olid trahvi määramise poolt.

ELi suurimad riigid Saksamaa ja Prantsusmaa rikuvad juba kolmandat aastat ELi stabiilsuspakti nõuet, mille kohaselt liikmesriigi eelarve puudujääk ei tohi ületada 3% sisemajanduse kogutoodangust, kirjutab Financial Times.

Euroopa Komisjoni majandusvolinik Pedro Solbes on avalikult väljendanud oma pahameelt, et suuriigid ei näe vaeva oma eelarve tasakaalustamisega, vaid mängivad poliitilisi mänge oma tahte läbisurumiseks. Nad saavutasid endale ülejäänud suurte riikide ? Itaalia, Suurbritannia ja Hispaania ? toetuse.

Rootsi välisminister Bosse Ringholm ütles sapiselt: ?On täiesti arusaamatu, et Prantsusmaal, kes ei ole näidanud vähimatki soovi oma vea parandamiseks midagi ette võtta, lubatakse rahulikult oma probleemide lahendamine edasi lükata.?

Prognoositakse, et need läbirääkimispinged kanduvad üle valitsustevahelisele konverentsile, kus käib Euroopa põhiseadusliku leppe arutelu ja kus suurriigid püüavad endale väikeriikide arvel suuremat otsustusõigust saada.

Hetkel kuum