Virkko Lepassalu • 15. detsember 2003 kell 22:00

Äriseadustiku muutmise eelnõu saadetakse lähiajal valitsusse

Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja ning eelnõu ühe autori Martin Käerdi andmetel on eelnõu parandatud kosmeetiliselt. Midagi põhimõttelist pole seal muudetud alates juunist, mil eelnõu valmis sai. Käerdi kinnitusel on kooskõlastused eelnõule riigiasutustest ja ettevõtjate organisatsioonidelt kokku korjatud ning valitsusse saatmine sõltub sellest, millal saab eelnõuga tegelemiseks aega justiitsminister Ken-Marti Vaher. Tõenäoliselt liigub eelnõu justiitsministeeriumist valitsusse uue aasta alguses.

Kõnealune eelnõu äratas ettevõtjate tähelepanu põhjusel, et mitmes punktis suurendatakse juhatuse liikmete vastutust ning vähendatakse õigusi ettevõtete nõukogude või omanike ees. Muu hulgas kasvab juhatuse liikme vastutus eelnõus põhimõttega, et juhatuse liige ei vabane vastutusest ka siis, kui ta tegutses nõukogu või omanike dikteerimisel.

Eesti Väikeettevõtete Assotsiatsiooni (EVEA) nõunik Olavi Kärsna väitis: ?Eelnõu on sattunud vastuollu Euroopa Liidu väikeettevõtluse hartaga.? Tema kinnitusel ei pooldanud EVEA seetõttu eelnõu osa, mis sätestaks juhatuse vastutuse hoolimata sellest, kas täidetakse omanike või nõukogu tahet.

Eesti Tööandjate Keskliidu jurist Renno Mägi nentis, et keskliit ei toetanud eelnõus samuti juhatuse kohustuste laienemist ning vastutuse suurenemist.

Äriseadustiku muutmise seaduse eelnõus öeldakse, et äriseadustik vajab laiemat ja üldisemat parandamist, sest seni on tehtud vaid hädavajalikke muudatusi. Eelnõu eesmärgiks on ühtlasi ärielu mitmete praktiliste probleemide kõrvaldamine ning äriühingute võlausaldajate, väikeaktsionäride ja -osanike kaitse suurendamine, öeldakse seletuskirjas.

Eelnõu tuntuim autor on riigikohtu tsiviilkolleegiumi kohtunik ja Eesti tuntumaid äriõiguse asjatundjaid Villu Kõve. Ülejäänud autorid töötavad justiitsministeeriumis ametnikena.

Hetkel kuum