Ülo Toomsalu • 17. detsember 2003 kell 6:26

PM: Peipsi kalurite kohapüük ajas Vene riigi vihaseks

Peipsi kalurite püügiõnn oleks peaaegu vallandanud rahvusvahelise skandaali, sest Eesti kalamehed püüdsid koha kvoodi totaalselt lõhki.

Peterburi lähedal Repinos peetud Eesti ja Venemaa kalurite läbirääkimised algasid seetõttu üsna närvilises õhkkonnas, kirjutab Postimees.

«Lubatud 1500 tonni asemel olime Peipsist kümne kuuga välja tõmmanud 1808 tonni koha - see on ennekuulmatu,» rääkis enam kui tuhandet kalurit ühendava Peipsi kalurite ühingu juhatuse esimees Priit Saksing. «Kvoodi nii suurt ületamist tuleb Euroopas harva ette. Venelased olid algul kaunis pahased.»

Eesti delegatsiooni koosseisus läbirääkimistelaua taga istunud Saksingu sõnul keelustub kalapüük alles pärast vastava otsuse ilmumist Riigi Teatajas.

«Ministri käskkiri kalapüügi keelustamise kohta oli küll juba varem alla kirjutatud, aga mitte veel Riigi Teatajas ilmunud ja mehed püüdsid täie rauaga edasi,» selgitas Saksing.

Tema sõnul oleks kohakvoodi täitumisel pidanud kalapüügi kohe keelustama. Seda aga ei tehtud ja kohapüük käis veel läbirääkimiste ajalgi.

Lõpuks jäid Repinos kõlama siiski sõbralikud noodid. Eesti loovutas Venemaale 150 tonni ulatuses latika ja sama suures koguses särje kvooti. Venemaa andis vastu 150 tonni ulatuses ahvenapüügi kvooti.

«Venelased olid veidi ületanud latika- ja särjepüügi kvooti, kuid see jäi lubatud piiresse,» märkis Saksing. Tema sõnul olid Venemaa kalurid tänavu igas valdkonnas Eesti ametivendadest korrektsemad ja Eesti delegatsioon pidi läbirääkimistel üle elama nii mõnegi piinliku hetke.

Nii märkis Vene pool, et nad kaalusid koguni välisministeeriumile noodi esitamist või Brüsselisse pöördumist, kuna arvasid, et eestlased ei kavatsegi koha püüdmist lõpetada.

Hetkel kuum