21. detsember 2003 kell 22:00

Omavalitsus ? kas tont meie ettevõtlusele

?Viimses reliikvias? kõlab ühe mehe suust selline fraas: ?Oled sa tont või inimene.? Selline küsimus käis ka mul peast läbi, kui lugesin EVEA uudist ettevõtjate ja omavalitsuste vahelisest teineteise mõistmisest ja mittemõistmisest. Kas omavalitsus on ettevõtjate silmis tõesti tont, mitte küll viirastusena, vaid sellisena, kes ei mõista ettevõtjate häid plaane ja kavatsusi äri ajamisel.

Kahjuks ei sattunud lugema 10. detsembri Äripäeva numbrit, kus Kaidar Raudmets sellest juttu tegi. Samas potsatas mu postkasti EVEA saadetud sellekohane uudis. Sain teada, et EVEA on teinud väga huvitava uuringu omavalitsuste ettevõtlussõbralikkuse teemal. Hea, et selline uuring ei jäänud kusagile riiulile seisma vaid leidis ka väljundi ÄPs. Kindlasti võtan EVEAga ühendust, et saaksin ka uuringu tulemused. Tunnistan, et need huvitavad mind väga. Omavalitsusjuhina on mul senini võib-olla kahe silma vahele jäänud mõni detail, mida uuring võiks ehk valgustada. Eelkõige puudutab see ettevõtluseks sobiliku keskkonna loomist. Olen nõus, et KOVid saavad siin oma suhtumist ettevõtjatesse parandada, nii nagu ettevõtjad oma suhtumist KOVi.

Siiski ei tasuks ettevõtjatel arvata, et me soovime, hambad ristis, neile halba ja seame igasuguseid tõkkeid majanduse arengule. Ma ei oska esialgu ettegi kujutada KOVi, kes ei sooviks näha ettevõtluse arengut oma piirkonnas. Ja ega me ei loodagi suurte ?rahalaevade? tulekut KOVi. Sellele paneb piirid meie tööjõuturg, mis ei võimalda maapiirkondades tööjõumahukate tootmistega alustada. Eelkõige sõltub KOVis palju ikkagi väike- ja keskmiste ettevõtete arengust.

Olen nõus, et tähtsal kohal on infovahetus nii elanike kui ettevõtjatega. Aga kui piirkonna ettevõtjad arvavad, et KOVi ametnikud peaks iga päev külastama ettevõtjate kohvipausi ja rääkima, mida sel nädal vallas teeme, siis ei ole see päris nii. Kui ettevõtjad tunnevad, et infost on puudus, siis saab ju sellest alati tulla ja rääkida. Ega me siis ust nina ees kinni löö, nähes ettevõtjat tulemas. Uksed on alati valla.

Kriitikanooled olid suunatud ka valla arengukavade pihta, kus pidi ettevõtlus olema nõrgalt esindatud. Arengukava on avalik dokument, mille kohta on võimalik kõigil ettepanekuid teha. Selle koostatakse samuti erinevate huvigruppide kaasamisel. Iseküsimus, kui palju ettevõtjad seda võimalust kasutavad. See jäägu nende südametunnistusele. Saan aru, et paljudele ettevõtjatele ei meeldi KOVi tasandi otsustamisprotsessid, mis tunduvad neile pikaldaste ja kohmakatena. Kõige parem oleks ettevõtjale, kui ta tuleb täna taotlema luba või kooskõlastust ning eile me andsime selle juba välja. Paraku peame otsuste juures arvestama kohalikku elukeskkonda ja pikemaajalisi arenguid tervikuna. See ei tähenda, et me ei taha otsustada ettevõtluse kasuks. Loomulikult soovime me ettevõtluse arengut.

Ettepanek ettevõtjatele: kus viga näed, seal aita ja tunne ise ka huvi KOVis toimuva vastu. Kui kellelgi on probleeme kusagil omavalitsuses ettevõtluse alustamisega, siis Risti vald on avatud läbirääkimisteks. Vaatame, mis on ettevõtjate soovid ning kuidas saame neid aidata.

Autor: Guido Ulejev

Hetkel kuum