Teatrikonn puhub ennast lõhki

Vahur Afanasjev 29. jaanuar 2004, 00:00

Vanemuise teater on üks Tartu linna vapiloomi ja suuremaid organisatsioone. Suured asjad kipuvad aina paisuma, lõhkilendamise piirini. Või üle selle. Olen televiisorist näinud, kuidas matsakas kõre ehk kärnkonn ennast lauldes hiidpalliks pungitab. Looduses on mulluse sajandi lõpust saati vaadeldud Vanemuise teatrit ennast pulmapiduse kõrena pungile vedamas.

Üksvahe oli Tartus kaks teatrit ? Vanemuine ja Lasteteater. Viimane tegi alternatiivsemaid, osalt lastele, osalt fantaasialembestele täiskasvanutele suunatud teatritükke. Lasteteater saadeti hingusele, tehti asemele Teatrilabor, mis ei pidanud andma ega andnudki pidevalt etendusi. Ma ei hakka protsesside taga seisnute nimesid nimetama. Mind polnud küünalt hoidmas, kui asju aeti.

Pisikonkurendi kadumine polnud Vanemuisele piisav paisutus. Aasta 2001 võttis teater juurde veel ühe maja ? Sadamateatri, lisaks suurele ja väikesele majale. Mulle kui ebakompetentsele kõrvalseisjale hakkas järjest enam tundma, et kõre on ennast liiga suureks pungitanud. Sihtmärgid hajusid, fookus kõikus kunstilise taseme ja publikulantimise vahel.

Suvel läks kõre peaaegu lõhki. Skandaal, kriis, direktori lahkumine. Kriisijärgselt tahtnuksin näha teatris rahunemist. Vähem laulu ja rohkem loometegevust. Aga ei, selle asemel, et mõned otsad tasahilju koomale võtta, asuti ägedalt reformima. Muu hulgas otsustati ametist vabastada lavastaja Jaan Tooming, pakuti välja teatri liitumine Eesti Kontserdiga.

Arvan, et Vanemuise hädad ei lähtu konkreetsetest inimestest. Ei endisest teatrijuhist Jaak Villerist ega teatrijuhi kohusetäitjast ja Eesti Kontserdi direktorist Aivar Mäest. Lihtsalt süsteem on liiga suureks, uhkeks ja keeruliseks läinud. Kärnkonn on argipäeviti kena ja asjalik loom, ainult vahepeal läheb pööraseks. Rahu, Vanemuine, rahu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing