Ülo Toomsalu • 31. märts 2004 kell 5:56

EPL: Valitsuse pea kohal tiksub eelarvepomm

Valitsuse püsimise uueks proovikiviks saab eelarvestrateegia koos 2005. aasta eelarvenumbritega, mida rahandusministeerium praegu kokku paneb.

Võimuparteide juhtide kompromissi järgi peab hiljemalt mai lõpuks valmima paber, mis kindlustab maksureformi tingimustes ?kõigi koalitsioonileppe punktide täitmiseks vajaliku rahalise katte,' kirjutab Eesti Päevaleht.

?Viitsütikuga pomm tiksub,? osutas lahkuv põllumajandusminister Tiit Tammsaar uue vastasseisu ohule. ?Kui leitakse mujalt vahendeid nende ülesannete täitmiseks, ei saa 24 protsendi vastu midagi olla. Kui seda ei tehta ega taheta riiki pidada, on asi teine.?

Res Publica ja Reformierakond leppisid novembris maksualanduse edasilükkamisega, et valitsuse kukkumist ära hoida. Detsembris seadustas koalitsioon, et tulumaks langeb aastatel 2005?2007 kahe protsendi kaupa 20 protsendini. Rahvaliidu poliitikud eesotsas Jaak Allikuga jätsid siis õhku ähvarduse, et seadust on võimalik muuta.

Tammsaare hinnangul ei soovi koalitsioonipartnerid strateegiaga eriti vaeva näha. ?Rahandusministeerium tegeleb hoopis kartulimädaniku tõrjega,? oli ta kuri, et minister Taavi Veskimägi ei nõustu selle taimehaiguse puhuks kirjutama seadusesse Euroopas kehtivat 100protsendilist kompensatsiooni.

Majandusminister Meelis Atoneni väitel on päris kindel, et Res Publica ja Reformierakond lepivad kokku nii strateegias kui ka tuleva aasta eelarves. ?Kui rahvaliitlased tunnevad end ebakindlalt, tuleb otsida uusi partnereid. Loodan aga, et Rahvaliit jääb koalitsioonile kindlaks. Mina isiklikult uute partnerite leidmisega ei tegele,? hindas Reformierakonna aseesimees olukorda.

Hetkel kuum