Siim Kallas läbis esimese küsitlusvooru Europarlamendis

15. aprill 2004, 15:32

Täna hommikul kell 10.00 Eesti aja järgi astus Euroopa Parlamendi saadikute ees küsitlustulle Eesti Euroopa Komisjoni voliniku kandidaat Siim Kallas.

Euroopa Komisjoni majandus- ja rahaasjade voliniku 'varjuna' tööle asuv volinikukandidaat oli kümne 1. mail Euroopa Liiduga ühineva riigi kandidaatide hulgas viimane tuleristsete läbija.

Oma esimeses esinemises Euroopa Parlamendi saadikute ees kinnitas Siim Kallas, et 'europiirkond peab laienema', teatas ta pressiteates. Tema sõnul pole seejuures vaja muuta stabiilsus- ja kasvupakti ning ühisraha euroga ühinemise reegleid. Hiljem saadikute küsimustele vastates lisas Kallas, et teatud kuluartiklite mittearvestamine eelarvedefitsiidi arvutamisel võib küll kõne alla tulla, kuid seda tuleks väga hoolikalt arutada. Ta avaldas ka tugevat toetust Lissaboni strateegiale, mille eesmärk on muuta Euroopa Liit maailma kõige dünaamilisemaks ja konkurentsivõimelisemaks majanduspiirkonnaks.

Siim Kallas leidis, et uued liikmesriigid peaksid saama euroga ühineda nii ruttu kui võimalik, sest 'suurus on oluline', kui soovitakse tugevdada euro rolli rahvusvahelise valuutana. Samuti tooks europiirkonna laienemine tema sõnul kaasa kokkuhoiu tehingu- ja valuutavahetuskuludelt. Volinikukandidaat rõhutas sealjuures, et ühisraha ümbritsev rahanduslik raamistik peab olema stabiilne, kuna vääringu usaldusväärsus sõltub tema stabiilsusest.

Kogu kuulamise jooksul rõhutas Eesti volinikukandidaat Euroopa Liidu laienemise tähtsust ja eriti selles peituvaid võimalusi 'süstida liidu majandusse uut dünaamikat' nende riikide tugeva majanduskasvu kaudu. Tema sõnul tuleb tugevama majanduskasvu saavutamiseks investeeringud Euroopasse tagasi tuua ja luua paindlikum ärikeskkond.

Enamus parlamendisaadikute esitatud küsimustest puudutasid stabiiilsus- ja kasvupakti ning volinikukandidaadi suhtumist maksupoliitikasse. Siim Kallas toetas oma vastustes nii stabiilset rahanduspoliitikat kui ka liberaalset maksupoliitikat. Ta lisas, et Eesti kui avatud majandusega väikeriik on andnud selles vallas hea kogemuse, kuid kinnitas, et on avatud uutele ideedele. Vastates küsimusele teatud 'ebameeldivate seikade' avalikuks tulemise kohta tema minevikust väitis volinikukandidaat enda olevat 'üsna rahuliku', kuna tema minevik olevat juba põhjalikult läbiuuritud.

Kuulamise lõpus tunnustas kuulamise läbi viinud parlamendi komisjoniesimeeste konverentsi president Joseph DAUL (EPP-ED, F) volinikukandidaadi 'entusiasmi ja dünaamilisust'.

Euroopa Parlamendi täiskogu otsustab Euroopa Komisjoni praeguste ja uute volinike kolleegiumi ametisse nimetamise 5. mai täiskogu istungil Strasbourg"is.

Vastavalt eelmise aastal Euroopa Liidu ja kandidaatriikide vahel sõlmitud ühinemislepingule liituvad uute liikmesriikide volinikud praeguse komisjoniga Euroopa Liiduga liitumise päeval võrdsete partneritena ja nende ametiaeg kestab kuni uue Euroopa Komisjoni tööleasumiseni 1. novembril 2004.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing