Keskkriminaalpolitsei hoiatab inimesi petukirjade eest, mille levik on suurenenud kahel viimasel aastal ning hoogustunud ka seoses Aasia katastroofiga.
'Petukirjade autorid jälgivad tähelepanelikult maailmas toimuvat ja muudavad seoses sellega oma kirjade sisu. Näiteks on saadetud kirju nii endise Iraagi valitsuse esindajate kui viimati ka Aasia tsunaami ohvrite poolt,' ütles keskkriminaalpolitsei rahvusvahelise õigusabi talituse komissar Olavi Kavald.
Petukirju iseloomustab, et kirja saajale tundmatu isik kirjutab, et tema sugulane või sõber oli rikas inimene või poliitik, kes on revolutsiooni, sõja või katastroofi käigus surma saanud, kuid paigutanud enne surma oma kapitali salaarvele. Summad on tavaliselt alates 800 000 kuni 100 000 000 USD.
Kirja saatja sõnul omab ta kapitalile juurdepääsu ja soovib seda paigutada välismaale. Abi eest lubatakse 5-50% ülekantavast summast. Alul palutakse kirja saajalt tavaliselt kontonumbrit. Info saamisel võidakse võltsitud dokumente kasutades tekitada olukord, kus tundub, et raha on ülekandmisel ja võib kohe laekuda. Samas võetakse ohvriga ühendust ja selgitatakse, et on tekkinud mingi probleem, mis takistab asja lõpule viimast. Probleemi lahendamiseks palutakse ohvrilt teatud rahasummat, mis kulub dokumentide vormistamiseks, altkäemaksu andmiseks, advokaadi palkamiseks vms. Kui kergeusklik ohver teeb rahaülekande, siis edasine side petukirja autoriga katkeb.
Loteriikirjade puhul saadetakse kiri, milles teatatakse, et inimene on võitnud suure rahasumma mingis loteriis ja ta võib selle kohe kätte saada. Interneti teel saadetud kirjades on sageli viidatud mõne veebilehe aadressile, kus on informatsiooni loterii korraldanud firma kohta. Kui kirja saaja vastab, teatatakse talle, et raha saamiseks tuleb maksta loterii korraldajatele mingi rahasumma ette, mis läheb näiteks administratiivkulude katteks või riigilõivuks. Peale seda, kui ohver raha maksab, kaob firma koos korraldajatega.
Maailmas enamlevinud ettemaksuga seotud petukirjad on möödunud aastasaja 80-ndate lõpus levinud 'Nigeeria kirjad'. Eestis domineerivad loterii-tüüpi petukirjad, klassikaliste 'Nigeeria kirjade' arv on suhteliselt väike. Loterii-kirju levitatakse tavaliselt Internetis, kuid ka tavaposti teel. Petturid muudavad pidevalt oma taktikat, kirjades isegi pisimaid nn 'kosmeetilisi' muudatusi tehes leitakse uusi ohvreid.
Politsei soovitab petukirjade saamisel mitte vastata sellele kirjale, mitte teatada kontonumbrit, oma isiku- või firma andmeid ning mitte saata ega anda oma dokumente ega nende koopiaid. Selliste kirjade saamisel tuleks ilma kirjavahetusse laskumata edastada informatsioon politseile. Juhul, kui ohver juba suhtleb petturitega, siis tuleb salvestada kõik tulnud ja saadetud kirjad, jäädvustada kõik raha ülekandmisega seotud dokumendid, mitte kohtuda petturitega isiklikult isegi siis, kui nad lubavad raha kohe kätte anda ning edastada informatsioon keskkriminaalpolitsei kriminaalteabe osakonnale meiliaadressil
[email protected].
Seotud lood
Äripäeva kontorisse saabus täna seitse ümbrikku, millest igaühte oli pistetud libaarve mõne väljamõeldud või ka reaalselt eksisteeriva kaubamärgi eest.
Vanas Euroopas tavaline firmade ja muu vara põlvest põlve pärandamine on eestlaste jaoks uus teema. Meil siin on alles esimene põlvkond varavahetuseks ettevalmistusi tegemas.